W całym kraju ruszyło 125 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, zwanych drive-thru – poinformował PAP w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.

W jedenastym dniu kwarantanny osoby, które na niej przebywają, otrzymują SMS-a informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa. Badanie będzie można wykonać następnego dnia, czyli w dwunastej dobie kwarantanny w specjalnie utworzonych punktach pobrań.

Pobranie wymazu w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną działalność punktu pobrań w ciągu dnia wynosi 300 zł za dobę i 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie.

"Otwarte właśnie punkty pobrań wymazów zwiększają dostępność do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 i jednocześnie gwarantują osobom z kwarantanny szybkie wykonanie badania, które potwierdzi, że są zdrowe. Wymaz pobiera się bez wysiadania z samochodu – praktycznie i bezpiecznie" – podkreśla prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.

Reklama

W poniedziałek uruchomiono 125 punktów pobrań w całej Polsce. Docelowo będzie ich blisko 150. Zaczną działać jeszcze w tym tygodniu. NFZ zaznacza, że są one rozmieszczone tak, aby każdy pacjent mógł wykonać bezpłatne badanie najbliżej swojego miejsca zamieszkania z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa epidemiologicznego.

I tak, przykładowo, w województwie łódzkim testy można wykonać w siedmiu funkcjonujących punktach. W województwie warmińsko-mazurskim utworzono 14 punktów pobrań. W woj. lubelskim gotowych jest 10 punktów pobrań. Zostały one przygotowane przez szpitale m.in. w Lublinie, Puławach czy w Łukowie. Na Mazowszu działa 9 punktów, w woj. kujawsko-pomorskim 6 punktów. W woj. świętokrzyskim jest 5 punktów pobrań, na Podlasiu – 6. Na Opolszczyźnie – 3, a na Podkarpaciu powstały 4 punkty pobrań.

Lista wszystkich działających punktów pobrań jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Także dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ (800-190-590), osoby na kwarantannie otrzymają adresy punktów wymazowych i godziny, w których mogą się do nich zgłosić.