statystyki

Egzamin specjalizacyjny będzie można zdawać na ostatnim roku

autor: Agata Szczepańska07.05.2020, 08:20; Aktualizacja: 07.05.2020, 08:27
Ok. 5000 tylu lekarzy rocznie rozpoczyna szkolenie specjalizacyjne

Ok. 5000 tylu lekarzy rocznie rozpoczyna szkolenie specjalizacyjneźródło: ShutterStock

Mimo zawieszenia prac nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza rezydenci doczekają się możliwości zdawania egzaminu na ostatnim roku specjalizacji. Taki zapis ma się znaleźć w kolejnej tarczy antykryzysowej.

O wprowadzenie takiego rozwiązania młodzi lekarze zabiegają od dłuższego czasu. Znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ta jednak utknęła na etapie komisji sejmowej.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nawet w normalnych warunkach często się zdarza, że lekarz kończy szkolenie specjalizacyjne w takim momencie, że nie jest w stanie podejść do PES (państwowego egzaminu specjalizacyjnego) w najbliższej sesji (ze względu na terminy składania dokumentów) i musi czekać kilka miesięcy. A ten okres to dla lekarzy swoisty stan zawieszenia – nie są już rezydentami, a jeszcze nie są specjalistami, często mają więc problem ze znalezieniem pracy lub pogodzeniem jej z nauką do egzaminu. Rozwiązałoby to możliwość zdawania go na ostatnim roku – dokumenty można by składać jeszcze przed formalnym zakończeniem szkolenia.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane