statystyki

Stawiamy na samoleczenie. 72 proc. Polaków deklaruje zażywanie suplementów diety

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto10.03.2020, 08:43; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:43
W ubiegłym roku, jak wynika z danych firmy PMR badającej sprzedaż w aptekach i poza nią, Polacy wydali na suplementy diety i dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia niemal 6 mld zł. To o 10 proc. więcej niż w 2018 r.

W ubiegłym roku, jak wynika z danych firmy PMR badającej sprzedaż w aptekach i poza nią, Polacy wydali na suplementy diety i dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia niemal 6 mld zł. To o 10 proc. więcej niż w 2018 r.źródło: ShutterStock

Wydatki na ten cel tylko w ubiegłym roku wzrosły o 10 proc. Kupujemy preparaty na potęgę, choć bardzo często nie mamy żadnej wiedzy na ich temat.

Już 72 proc. Polaków deklaruje spożywanie suplementów diety, a prawie połowa robi to regularnie. Jednocześnie 27 proc. konsumentów nie wie dokładnie, co to za preparat – lek czy produkt spożywczy. Zaledwie 55 proc. Polaków wie, że suplementy diety nie muszą być poddawane badaniom skuteczności i bezpieczeństwa, 57 proc. ma świadomość, że ich jakość nie jest regularnie monitorowana, a 48 proc., że oznakowanie preparatów nie musi informować o możliwych efektach ubocznych – wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem ekspertów ograniczona wiedza sprawia, że Polacy często pochopnie podejmują decyzje. – Kupują bez zastanowienia, czemu dodatkowo sprzyja styl życia. Oczekują szybkich efektów. Planując odchudzanie, wolą kupić preparat wspomagający, niż zmienić sposób gotowania i sporządzania posiłków – mówi Przemysław Rzodkiewicz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków, dodaje, że producenci suplementów trafiają w potrzeby Polaków, którzy nie chcą stać w kolejce do lekarza i stawiają na samoleczenie.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane