Służby są zmobilizowane, działają w sposób odpowiedzialny. Wszelkie procedury zostały przejrzane, odświeżone tak, żeby skutecznie, szybko i profesjonalnie zareagować, jeżeli koronawirus pojawi się w naszym kraju – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA zapewnił w poniedziałek, że wszystkie służby mu podległe są w pełni zmobilizowane w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce.

"Do sprawy podchodzimy poważnie" – podkreślił Kamiński na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Kamiński poinformował też, że w poniedziałek miał on telekonferencję poświęconą zagrożeniu koronawirusem z wojewodami i z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Brał w niej udział również komendant główny Straży Granicznej i szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

"Służby są zmobilizowane, działają w sposób odpowiedzialny, wszelkie procedury zostały przejrzane, odświeżone tak, żeby skutecznie, szybko i profesjonalnie zareagować, jeżeli wirus pojawi się w naszym kraju" – powiedział Kamiński.

Szef MSWiA stwierdził też, że Agencja Rezerw Materiałowych – która ma obowiązek zabezpieczać państwo na czas kryzysów, także epidemiologicznych – ma odpowiedzenie środki, żeby "użyć ich na masową skalę", jeśli zajdzie taka potrzeba.

"Wszelkie informacje, że są niedobory w tym zakresie proszę traktować z dużym dystansem. Jesteśmy gotowi na każdą ewentualność" – powiedział szef MSWiA.

Dodał, że służby państwowe monitorują i starają się być w kontakcie z Polakami, którzy są w tych rejonach świata, w których pojawiła się epidemia.

Kamiński zapewnił też, że służby sanitarne są w gotowości, aby być na lotnisku i udzielić odpowiedniej pomocy zarażonym wirusem. Poinformował również, że są przygotowywane miejsca w szpitalach na oddziałach zakaźnych, a wojewodowie codziennie przekazują bieżąca informację w tym zakresie do Ministerstwa Zdrowia" – mówił.

"Na szczęście, póki co, nie ma u nas wirusa, ale jeśli się on pojawi – a dociera do Europy – podejmiemy adekwatne, szybkie i profesjonalne działania" – podkreślił Kamiński.