statystyki

Jeżeli lekarz przeprosi, kara będzie mniejsza

autor: Michał Culepa06.02.2020, 20:00
lekarz, szpital

SN uznał, że sądy lekarskie prawidłowo oceniły zdarzenie i właściwie ukarały nerwowego lekarzaźródło: ShutterStock

Sąd lekarski może orzec niższą karę niż ta, której domaga się pokrzywdzony, zwłaszcza w sytuacji, gdy obwiniony lekarz przeprosił za swoje nieodpowiednie zachowanie – uznał Sąd Najwyższy.

Lekarz Bogusław B., zatrudniony w szpitalu powiatowym w mieście G., został przez okręgowy sąd lekarski ukarany naganą, która została potem zamieniona na upomnienie przez Naczelny Sąd Lekarski. Karę tę sądy lekarskie wymierzyły wskutek dość nietypowych okoliczności – mianowicie skargę na doktora B. złożyła pielęgniarka z tego samego szpitala, współpracująca zresztą z nim stale w ramach obowiązków zawodowych. Powodem była dość ostra wymiana zdań, do jakiej doszło pomiędzy nimi przy pacjentach, w trakcie wykonywania czynności medycznych. Tyle że dość ostre sformułowania, jakich użył lekarz w trakcie scysji, nie odnosiły się bezpośrednio do pielęgniarki, ale jej męża – skądinąd radnego miasta G. A powodem użycia mocnych słów przez lekarza był powszechnie znany w środowisku fakt, iż radny głosował za obcięciem dotacji miejskich na rzecz szpitala mimo trudnej sytuacji finansowej placówki.

Sprawa trafiła na biurko rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który wszczął stosowne postępowanie, zakończone ukaraniem dr. B.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Do Jurek2(2020-02-07 07:18) Zgłoś naruszenie 10

    Żyjemy wolnym kraju a Polska jest częścią strefy Schengen. Jeśli ktoś chce wyjechać, może to zrobić. Nie wątpię, że z wyjazdu owego hipotetycznego lekarza ucieszą się inni lekarze oraz rezydenci, którzy będą mieli o jedno więcej wolne miejsce pracy.

    Odpowiedz
  • Jurek2(2020-02-06 20:33) Zgłoś naruszenie 12

    Kolejny lekarz który wyjedzie do Niemiec i za pensję 3 razy większą, a przede wszystkim brak kretynów w swoim towarzystwie, będzie sobie spokojnie żył i śmiał się z tego wesołego kraju.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane