statystyki

Lekarze o swojej ustawie: Oczekiwana, ale niedoskonała

autor: Agata Szczepańska03.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:30
W sumie NRL zgłosiła do projektu kilkadziesiąt szczegółowych uwag.

W sumie NRL zgłosiła do projektu kilkadziesiąt szczegółowych uwag.źródło: ShutterStock

W dużej mierze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska, ale nie uwzględnia wielu postulatów – tak Naczelna Rada Lekarska ocenia projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Od dawna wyczekiwana nowela po ponad rocznych pracach trafiła do Sejmu. Jej obecny kształt znacząco odbiega od pierwotnego, dlatego lekarski samorząd po raz kolejny wydał w tej sprawie stanowisko.

Wśród pozytywnie ocenianych rozwiązań wymienił m.in. przepisy chroniące rezydentów: możliwość odmówienia pełnienia samodzielnych dyżurów na pierwszym roku specjalizacji, praca w systemie równoważnym tylko wówczas, gdy przewiduje to program, a kierownik specjalizacji jest na tej samej zmianie, przepisy ułatwiające korzystanie z przysługującego ustawowo prawa do 11-godzinnego dobowego odpoczynku. Poparł też regulacje chroniące lekarki korzystające z uprawnień macierzyńskich, dzięki którym nie będą musiały one odrabiać dyżurów, których nie pełniły w związku z ciążą i opieką nad dzieckiem.

Za dobre rozwiązanie NRL uznała też wynagrodzenie dla kierowników specjalizacji, choć zastrzegła, że jest ono na zbyt niskim poziomie, nieadekwatnym do obowiązków (500 zł za jednego rezydenta, 1000 zł gdy jest ich więcej).


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane