statystyki

Ocena badań pacjentki w ciąży musi być staranna

autor: Michał Culepa09.01.2020, 08:44; Aktualizacja: 09.01.2020, 08:44
ciąża

Nawet wadliwe działanie sprzętu nie usprawiedliwia lekarza, bo w szpitalu były jeszcze trzy inne takie aparaty.źródło: ShutterStock

Niestaranna ocena badania KTG skutkująca zaniechaniem dalszej diagnostyki ciąży w szpitalu oraz odesłanie pacjentki tuż przed porodem do lekarza prowadzącego jest poważnym błędem lekarskim, za który ginekologowi należy się kara – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła kary upomnienia, jaką okręgowy sąd lekarski (OSL) wymierzył lekarzowi za błąd lekarski i zaniedbania diagnostyczne. W listopadzie 2013 r. do szpitala położniczego zgłosiła się pacjentka w zaawansowanej ciąży, która nie odczuwała ruchów płodu. Lekarz wykonał KTG, ale uznał, że nie ma potrzeby dalszych badań ani hospitalizacji kobiety. Skierował ją do ginekologa prowadzącego ciążę.

Pacjentka niedługo później trafiła do tego samego szpitala już jako rodząca. Niestety dziecko urodziło się martwe. Niestaranna ocena wcześniejszego badania KTG nie miała jednak wpływu na tragiczne rozwiązanie (przyczyną śmierci dziecka było zapętlenie pępowiny i komplikacje okołoporodowe). Mimo to kobieta złożyła skargę na lekarza do miejscowego rzecznika odpowiedzialności zarobkowej.

Po kilkuletnim procesie OSL wydał orzeczenie stwierdzające przewinienie lekarza polegające na niestarannej ocenie badania KTG i braku skierowania pacjentki na obserwację szpitalną. Lekarz otrzymał upomnienie. Odwołał się on do Naczelnego Sądu Lekarskiego, który utrzymał karę, powołując się na zgodną opinię biegłych lekarzy specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa. Ich zdaniem lekarz powinien dokładniej sprawdzić odczyty badań i w razie wątpliwości pozostawić pacjentkę w szpitalu.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane