statystyki

Resort zdrowia odkurza stare projekty. Wracają ustawy o zawodzie lekarza i darmowe leki dla kobiet w ciąży

autor: Agata Szczepańska11.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 11.12.2019, 10:56
Koniec kadencji zaskoczył te projekty na różnych etapach prac rządowych, żaden z nich nie został jednak przyjęty przez Radę Ministrów.

Koniec kadencji zaskoczył te projekty na różnych etapach prac rządowych, żaden z nich nie został jednak przyjęty przez Radę Ministrów.źródło: ShutterStock

Projekt ustawy o zawodzie lekarza, o zawodzie farmaceuty, o samorządzie zawodowym ratowników medycznych, a także wprowadzający darmowe leki dla kobiet w ciąży – pojawiły się w ostatnich dniach na stronach dokumentujących prace legislacyjne rządu. Tym samym resort zdrowia zadeklarował, że będzie kontynuował prace podjęte w poprzedniej kadencji.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 537 ze zm.) pojawiła się już na stronach Rządowego Centrum Legislacji, podobnie jak nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Ustawa o zawodzie farmaceuty została wpisana do nowego, aktualnego wykazu prac legislacyjnych, znalazł się tam również projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 399 ze zm.).

Przypomnijmy, projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza jest wykonaniem porozumienia, które w 2018 r. zakończyło protest rezydentów. Jednym z jego warunków była kompleksowa reforma systemu kształcenia podyplomowego – stażu oraz specjalizacji. Projekt przygotował zespół powołany przez ministra zdrowia, składający się m.in. z młodych lekarzy. Proponowali oni m.in. zapisy dotyczące dyżurów, wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji, a także nowy Państwowy Egzamin Modułowy (PEM), odbywany w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Resort nie zaakceptował wszystkich propozycji, wprowadził za to kilka własnych, m.in. obszerne regulacje dotyczące ułatwień w podejmowaniu pracy w Polsce przez lekarzy spoza UE. Budzą one wiele kontrowersji w środowisku. Lekarze liczyli, że projekt zostanie przyjęty przed wyborami, jednak prace nad nim się przeciągnęły. Rezydenci uznali to za złamanie porozumienia.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane