statystyki

Resort zdrowia odkurza stare projekty. Wracają ustawy o zawodzie lekarza i darmowe leki dla kobiet w ciąży

autor: Agata Szczepańska11.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 11.12.2019, 10:56
Koniec kadencji zaskoczył te projekty na różnych etapach prac rządowych, żaden z nich nie został jednak przyjęty przez Radę Ministrów.

Koniec kadencji zaskoczył te projekty na różnych etapach prac rządowych, żaden z nich nie został jednak przyjęty przez Radę Ministrów.źródło: ShutterStock

Projekt ustawy o zawodzie lekarza, o zawodzie farmaceuty, o samorządzie zawodowym ratowników medycznych, a także wprowadzający darmowe leki dla kobiet w ciąży – pojawiły się w ostatnich dniach na stronach dokumentujących prace legislacyjne rządu. Tym samym resort zdrowia zadeklarował, że będzie kontynuował prace podjęte w poprzedniej kadencji.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 537 ze zm.) pojawiła się już na stronach Rządowego Centrum Legislacji, podobnie jak nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Ustawa o zawodzie farmaceuty została wpisana do nowego, aktualnego wykazu prac legislacyjnych, znalazł się tam również projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 399 ze zm.).

Przypomnijmy, projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza jest wykonaniem porozumienia, które w 2018 r. zakończyło protest rezydentów. Jednym z jego warunków była kompleksowa reforma systemu kształcenia podyplomowego – stażu oraz specjalizacji. Projekt przygotował zespół powołany przez ministra zdrowia, składający się m.in. z młodych lekarzy. Proponowali oni m.in. zapisy dotyczące dyżurów, wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji, a także nowy Państwowy Egzamin Modułowy (PEM), odbywany w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Resort nie zaakceptował wszystkich propozycji, wprowadził za to kilka własnych, m.in. obszerne regulacje dotyczące ułatwień w podejmowaniu pracy w Polsce przez lekarzy spoza UE. Budzą one wiele kontrowersji w środowisku. Lekarze liczyli, że projekt zostanie przyjęty przed wyborami, jednak prace nad nim się przeciągnęły. Rezydenci uznali to za złamanie porozumienia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane