statystyki

Pacjent nie może być traktowany wyłącznie jako przedmiot rozliczeń między NFZ a szpitalem

autor: Agata Szczepańska10.12.2019, 09:36; Aktualizacja: 10.12.2019, 09:36
lekarz, pacjent, zdrowie

- Pacjent będzie miał możliwość kontroli legalności praktyki stosowania RDTL, np. przez zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego i popieranie propacjenckiej wykładni prawa. Praktyka stosowania RDTL rzeczywiście może stać się bardziej przyjazna pacjentowi - mówi Grzegorz Heleniak, naczelnik wydziału prawa administracyjnego i ochrony zdrowia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.źródło: ShutterStock

- Pacjent będzie miał możliwość kontroli legalności praktyki stosowania RDTL, np. przez zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego i popieranie propacjenckiej wykładni prawa. Praktyka stosowania RDTL rzeczywiście może stać się bardziej przyjazna pacjentowi - mówi Grzegorz Heleniak, naczelnik wydziału prawa administracyjnego i ochrony zdrowia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że pacjent ma prawo zabierać głos w postępowaniach dotyczących finansowania leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej (RDTL), przychylając się tym samym do skargi RPO. Co konkretnie zakwestionował rzecznik?

Sąd w całości podzielił argumentację RPO, iż pacjent ma interes prawny, a co za tym idzie – status strony w postępowaniu o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej. Minister zdrowia stał bowiem na stanowisku, że wyłącznie świadczeniodawca (szpital), który wnioskuje o uruchomienie procedury, jest stroną tego postępowania. Pominięcie udziału pacjenta w toku postępowania poprzedzającego wydanie zaskarżonej decyzji spowodowało sytuację, w której w sposób władczy rozstrzygnięto o jego statusie prawnym bez udzielenia mu możliwości zajęcia stanowiska co do przedmiotu rozstrzygnięcia sprawy dla pacjenta istotnie ważnej – ochrony jego życia i zdrowia. Pacjent jest podmiotem systemu ochrony zdrowia, nie może więc być traktowany wyłącznie jako przedmiot rozliczeń między NFZ a szpitalem.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane