statystyki

Pacjent nie może być traktowany wyłącznie jako przedmiot rozliczeń między NFZ a szpitalem

autor: Agata Szczepańska10.12.2019, 09:36; Aktualizacja: 10.12.2019, 09:36
lekarz, pacjent, zdrowie

- Pacjent będzie miał możliwość kontroli legalności praktyki stosowania RDTL, np. przez zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego i popieranie propacjenckiej wykładni prawa. Praktyka stosowania RDTL rzeczywiście może stać się bardziej przyjazna pacjentowi - mówi Grzegorz Heleniak, naczelnik wydziału prawa administracyjnego i ochrony zdrowia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.źródło: ShutterStock

- Pacjent będzie miał możliwość kontroli legalności praktyki stosowania RDTL, np. przez zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego i popieranie propacjenckiej wykładni prawa. Praktyka stosowania RDTL rzeczywiście może stać się bardziej przyjazna pacjentowi - mówi Grzegorz Heleniak, naczelnik wydziału prawa administracyjnego i ochrony zdrowia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że pacjent ma prawo zabierać głos w postępowaniach dotyczących finansowania leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej (RDTL), przychylając się tym samym do skargi RPO. Co konkretnie zakwestionował rzecznik?

Sąd w całości podzielił argumentację RPO, iż pacjent ma interes prawny, a co za tym idzie – status strony w postępowaniu o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej. Minister zdrowia stał bowiem na stanowisku, że wyłącznie świadczeniodawca (szpital), który wnioskuje o uruchomienie procedury, jest stroną tego postępowania. Pominięcie udziału pacjenta w toku postępowania poprzedzającego wydanie zaskarżonej decyzji spowodowało sytuację, w której w sposób władczy rozstrzygnięto o jego statusie prawnym bez udzielenia mu możliwości zajęcia stanowiska co do przedmiotu rozstrzygnięcia sprawy dla pacjenta istotnie ważnej – ochrony jego życia i zdrowia. Pacjent jest podmiotem systemu ochrony zdrowia, nie może więc być traktowany wyłącznie jako przedmiot rozliczeń między NFZ a szpitalem.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane