Elektroniczne dokumenty potwierdzające prawo wykonywania zawodu mają zostać wprowadzone dopiero w 2021 r., dlatego trzeba wydać rozporządzenie, które będzie stanowiło podstawę prawną do wydawania dokumentów w dotychczasowej, papierowej postaci. Jego projekt został wczoraj opublikowany.
Obecnie problematykę tę reguluje rozporządzenie z 16 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów dokumentów: Prawo wykonywania zawodu lekarza, Prawo wykonywania zawodu lekarza stomatologa, Ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza, Ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza stomatologa (Dz.U. poz. 1785), które traci moc z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, jednak nie później niż 1 stycznia 2020 r.
Dlatego konieczne jest wydłużenie czasu wydawania dokumentów w formie papierowych książeczek – skoro elektroniczne prawo wykonywania zawodu ma być wprowadzone dopiero w następnym roku. Poza tym, co podniesiono w uzasadnieniu, istnieje potrzeba wykorzystania dużych zasobów wydrukowanych dokumentów papierowych będących w posiadaniu okręgowych izb lekarskich.
Wydanie nowego rozporządzenia wiąże się także ze zmianami, jakie zaszły w przepisach, głównie odnoszącymi się do ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Dokumenty te przestały obowiązywać. Obecnie zgodnie z przepisami wprowadzonymi ustawą z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. poz. 2020) w prawie wykonywania zawodu zamieszcza się informację o przyznaniu tego prawa w celu odbycia stażu podyplomowego lub adaptacyjnego. W projekcie przewidziano też drobne zmiany dostosowujące przepisy do obecnego stanu prawnego, m.in. wyraz „stomatolog” zastąpiono słowem „dentysta”.
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji