statystyki

Porada pielęgniarska – jeszcze w tym miesiącu

autor: Agata Szczepańska09.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:38
pielęgniarka pacjent

pielęgniarka pacjentźródło: ShutterStock

Chirurgia ogólna, diabetologia, kardiologia oraz położnictwo i ginekologia – w tych dziedzinach w pierwszej kolejności wyodrębniona zostanie porada pielęgniarki i położnej. Rozporządzenie, które definiuje ją jako odrębne świadczenie, zostało już opublikowane.

Wprowadzenie porady pielęgniarskiej to jeden z elementów porozumienia zawartego w zeszłym roku przez resort zdrowia z samorządem i związkiem pielęgniarek i położnych. Na razie ma funkcjonować w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w wybranych dziedzinach. Rozporządzenie ministra zdrowia z 23 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1864) wejdzie w życie w przyszłym tygodniu.

– Co to zmieni? Z pewnością jest dla nas szansą na poszerzenie samodzielności i niezależności, pacjentom zaś ułatwi dostęp do świadczeń medycznych, co przełoży się – mamy nadzieję – na zmniejszenie kolejek do specjalistów – podkreśla Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Porada pielęgniarska będzie nowym świadczeniem, wyodrębnionym w koszyku. Pozwoli na wykonywanie bez zlecenia lekarskiego działań zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz samodzielne ordynowanie niektórych leków i wyrobów medycznych. – Czekamy na szczegóły dotyczące wyceny porady przez Narodowy Fundusz Zdrowia – dodaje NIPiP. Jednocześnie zwraca uwagę, że ku końcowi zmierzają prace nad poradą pielęgniarki i położnej w podstawowej opiece zdrowotnej.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane