statystyki

Porada pielęgniarska – jeszcze w tym miesiącu

autor: Agata Szczepańska09.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 09.10.2019, 08:38
pielęgniarka pacjent

pielęgniarka pacjentźródło: ShutterStock

Chirurgia ogólna, diabetologia, kardiologia oraz położnictwo i ginekologia – w tych dziedzinach w pierwszej kolejności wyodrębniona zostanie porada pielęgniarki i położnej. Rozporządzenie, które definiuje ją jako odrębne świadczenie, zostało już opublikowane.

Wprowadzenie porady pielęgniarskiej to jeden z elementów porozumienia zawartego w zeszłym roku przez resort zdrowia z samorządem i związkiem pielęgniarek i położnych. Na razie ma funkcjonować w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w wybranych dziedzinach. Rozporządzenie ministra zdrowia z 23 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1864) wejdzie w życie w przyszłym tygodniu.

– Co to zmieni? Z pewnością jest dla nas szansą na poszerzenie samodzielności i niezależności, pacjentom zaś ułatwi dostęp do świadczeń medycznych, co przełoży się – mamy nadzieję – na zmniejszenie kolejek do specjalistów – podkreśla Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Porada pielęgniarska będzie nowym świadczeniem, wyodrębnionym w koszyku. Pozwoli na wykonywanie bez zlecenia lekarskiego działań zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz samodzielne ordynowanie niektórych leków i wyrobów medycznych. – Czekamy na szczegóły dotyczące wyceny porady przez Narodowy Fundusz Zdrowia – dodaje NIPiP. Jednocześnie zwraca uwagę, że ku końcowi zmierzają prace nad poradą pielęgniarki i położnej w podstawowej opiece zdrowotnej.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane