statystyki

E-recepta ważna przez rok – o ile lekarz tak ją oznaczy

autor: Agata Szczepańska08.10.2019, 18:00
W projekcie zaproponowano przepis, zgodnie z którym osoba uprawniona (zwykle to lekarz albo pielęgniarka) może oznaczyć na e-recepcie termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dni.

W projekcie zaproponowano przepis, zgodnie z którym osoba uprawniona (zwykle to lekarz albo pielęgniarka) może oznaczyć na e-recepcie termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dni.źródło: ShutterStock

365 dni będzie ważna elektroniczna recepta, jeśli osoba uprawniona do jej wystawiania oznaczy taki termin realizacji. W przeciwnym razie, tak jak dotychczas, będzie można ją wykupić w ciągu 30 dni.

Taką zmianę wprowadzić ma nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (t.j. Dz.U. poz. 745 ze zm.). Dostosowuje ona przepisy wykonawcze do ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz.U. poz. 1590), która zmieniła terminy ważności recept w postaci elektronicznej.

W projekcie zaproponowano przepis, zgodnie z którym osoba uprawniona (zwykle to lekarz albo pielęgniarka) może oznaczyć na e-recepcie termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dni. W przypadku braku takiego oznaczenia termin wynosić będzie 30 dni od daty wystawienia. Decyzja o wydłużeniu okresu realizacji do roku będzie należała do osób wystawiających e-receptę i powinna być oparta o aktualną wiedzę medyczną oraz dokumentację pacjenta.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane