statystyki

E-recepta ważna przez rok – o ile lekarz tak ją oznaczy

autor: Agata Szczepańska08.10.2019, 18:00
W projekcie zaproponowano przepis, zgodnie z którym osoba uprawniona (zwykle to lekarz albo pielęgniarka) może oznaczyć na e-recepcie termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dni.

W projekcie zaproponowano przepis, zgodnie z którym osoba uprawniona (zwykle to lekarz albo pielęgniarka) może oznaczyć na e-recepcie termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dni.źródło: ShutterStock

365 dni będzie ważna elektroniczna recepta, jeśli osoba uprawniona do jej wystawiania oznaczy taki termin realizacji. W przeciwnym razie, tak jak dotychczas, będzie można ją wykupić w ciągu 30 dni.

Taką zmianę wprowadzić ma nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (t.j. Dz.U. poz. 745 ze zm.). Dostosowuje ona przepisy wykonawcze do ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz.U. poz. 1590), która zmieniła terminy ważności recept w postaci elektronicznej.

W projekcie zaproponowano przepis, zgodnie z którym osoba uprawniona (zwykle to lekarz albo pielęgniarka) może oznaczyć na e-recepcie termin jej realizacji nie dłuższy niż 365 dni. W przypadku braku takiego oznaczenia termin wynosić będzie 30 dni od daty wystawienia. Decyzja o wydłużeniu okresu realizacji do roku będzie należała do osób wystawiających e-receptę i powinna być oparta o aktualną wiedzę medyczną oraz dokumentację pacjenta.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane