Reforma kształcenia lekarzy receptą na brak kadr

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska19.09.2019, 08:26; Aktualizacja: 19.09.2019, 09:53
2,4 tylu lekarzy przypada w Polsce na 1 tys. mieszkańców

2,4 tylu lekarzy przypada w Polsce na 1 tys. mieszkańcówźródło: ShutterStock

Bez wprowadzania istotnych zmian w systemie kształcenia Polska nie dogoni Europy pod względem liczby lekarzy. Zwiększenie limitów, a nawet skrócenie studiów medycznych to pomysły, które co jakiś czas wracają w obliczu problemów kadrowych.

Ostatnio pojawiły się one w raporcie z badań przeprowadzonych przez prof. Tomasza Rostkowskiego z Zakładu Zarządzania Kapitałem Ludzkim Szkoły Głównej Handlowej wraz z zespołem ds. modernizacji zarządzania w ochronie zdrowia. Porównał on liczbę lekarzy w Polsce i innych krajach europejskich i zbadał, czy mamy szansę je dogonić. Jest to o tyle istotne, że brak kadr coraz bardziej daje nam się we znaki. Zamykane są oddziały, wydłużają się kolejki, a politycy w kampanii wyborczej – jakby nie byli świadomi sytuacji – składają nierealistyczne obietnice. Z drugiej strony obecny rząd chwali się inwestycjami w kadry.

Dlatego nie do końca wiadomo, jak naprawdę wygląda sytuacja, poza tym, że na pewno nie jest dobra. Dane w publikacjach OECD – według których w Polsce liczba lekarzy przypadających na 1 tys. mieszkańców jest jedną z najniższych w Europie – rozmijają się z wyliczeniami opartymi o Centralny Rejestr Lekarzy w Naczelnej Izbie Lekarskiej (wskaźnik 2,4 wobec 3,6). Różnica wynika przede wszystkim z przyjęcia odmiennych definicji. Również z raportu NFZ o kadrze medycznej (z 2018 r.) wynika, że liczba lekarzy jest wyższa, niż podaje OECD. Jednak Adam Niedzielski (obecny p.o. prezes Funduszu) przyznaje, że spada liczba specjalistów, wyraźna jest również nierówność w dostępie do lekarzy na poziomie województw (od ok. 2,1 do ok. 4,6). Problemem jest również to, że kadra lekarska się starzeje, powszechne jest też wielozatrudnienie.

Liczba lekarzy rośnie z roku na rok – jak podkreśla w swoim opracowaniu samorząd lekarski, mniej więcej od 2012 r. jest to stały roczny wzrost na poziomie 1,6 proc. Jego współautor prof. Romuald Krajowski wskazuje, że – obok diagnozy, ilu tak naprawdę mamy lekarzy – konieczne jest policzenie, ilu ich potrzebujemy. Na razie wiadomo, że zapotrzebowanie będzie wzrastać.

Prawo wykonywania zawodu szybciej


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane