statystyki

Dywersja przeciwko polityce lekowej państwa

autor: Patryk Słowik03.09.2019, 08:10; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:19
Od kilku lat wszyscy zastanawiają się nad tym, jak przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków. Mimo ogromu pomysłów i nowelizacji prawa farmaceutycznego przestępcy nadal są bezkarni. Da się temu zaradzić?

Od kilku lat wszyscy zastanawiają się nad tym, jak przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków. Mimo ogromu pomysłów i nowelizacji prawa farmaceutycznego przestępcy nadal są bezkarni. Da się temu zaradzić?źródło: ShutterStock

- Zajmuję się rynkiem aptecznym już od kilkudziesięciu lat. I tak jak wiele rzeczy krytykuję, ale rozumiem, dlaczego są lub nie są robione, tak tego, dlaczego wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni podlegają wojewodom – po prostu nie rozumiem. To dywersja przeciwko przyzwoitej polityce lekowej państwa - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, były opolski wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

Od kilku lat wszyscy zastanawiają się nad tym, jak przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków. Mimo ogromu pomysłów i nowelizacji prawa farmaceutycznego przestępcy nadal są bezkarni. Da się temu zaradzić?

Przede wszystkim oprócz teorii musi zmieniać się także praktyka. To, że przyjmowane są nowe ustawy, które powinny ułatwić walkę z procederem wywozu leków – to dobrze. Ale trzeba nam silnej egzekucji. Tymczasem inspekcja farmaceutyczna jest bardzo słaba: niedofinansowana i źle ulokowana w systemie. Zapewne część czytelników nie wie, ale wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni faktycznie nie podlegają pod głównego inspektora farmaceutycznego, lecz pod wojewodów.

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny często zajmuje najdalsze miejsce przy stole, jego rola w wielu województwach jest marginalizowana. W takiej sytuacji nie da się skutecznie walczyć z nielegalnym wywozem leków. Przykładowo, jak wykrywać nieprawidłowości w województwie opolskim, skoro przez kilka miesięcy nie było w nim ani jednego inspektora, a obecnie jest jeden?


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane