statystyki

System walki ze schizofrenią pełen luk. Chorobę leczy się głównie za szpitalnymi murami

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska29.08.2019, 08:05; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:07
Sama zmiana modelu opieki – jak przekonują organizatorzy pilotażu – już przynosi efekty. Istotną nowością są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, funkcjonujące w każdym z CZP.

Sama zmiana modelu opieki – jak przekonują organizatorzy pilotażu – już przynosi efekty. Istotną nowością są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, funkcjonujące w każdym z CZP.źródło: ShutterStock

Niemal miliard złotych kosztują renty i zasiłki dla chorych na schizofrenię. To dwa razy więcej niż samo leczenie – wynika z publikowanego dziś raportu Uczelni Łazarskiego.

Schizofrenik w Polsce to pacjent szpitala psychiatrycznego. Badania i doświadczenie lekarzy pokazują jednak, że leczenie środowiskowe nie tylko zmniejsza koszty dla gospodarki, ale także zdejmuje stygmat z chorych.

Jak podkreślają eksperci w raporcie „Schizofrenia – kluczowe aspekty organizacyjne i finansowe”, dane NFZ pokazują bardzo wyraźnie, że ta choroba w Polsce jest leczona właściwie wyłącznie za szpitalnymi murami. Z 589 mln zł, które płatnik wydał na jej leczenie w 2017 r., aż 501 mln zł było przeznaczonych na hospitalizacje. Liczba chorych jest szacowana na ok. 280 tys. Najwięcej jest ich na Podlasiu – gdzie wskaźnik wynosi 926 osób na 100 tys. mieszkańców, najmniej – bo 523 na 100 tys. mieszkańców – w Wielkopolsce.

źródło: DGP


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane