statystyki

System walki ze schizofrenią pełen luk. Chorobę leczy się głównie za szpitalnymi murami

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska29.08.2019, 08:05; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:07
Sama zmiana modelu opieki – jak przekonują organizatorzy pilotażu – już przynosi efekty. Istotną nowością są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, funkcjonujące w każdym z CZP.

Sama zmiana modelu opieki – jak przekonują organizatorzy pilotażu – już przynosi efekty. Istotną nowością są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, funkcjonujące w każdym z CZP.źródło: ShutterStock

Niemal miliard złotych kosztują renty i zasiłki dla chorych na schizofrenię. To dwa razy więcej niż samo leczenie – wynika z publikowanego dziś raportu Uczelni Łazarskiego.

Schizofrenik w Polsce to pacjent szpitala psychiatrycznego. Badania i doświadczenie lekarzy pokazują jednak, że leczenie środowiskowe nie tylko zmniejsza koszty dla gospodarki, ale także zdejmuje stygmat z chorych.

Jak podkreślają eksperci w raporcie „Schizofrenia – kluczowe aspekty organizacyjne i finansowe”, dane NFZ pokazują bardzo wyraźnie, że ta choroba w Polsce jest leczona właściwie wyłącznie za szpitalnymi murami. Z 589 mln zł, które płatnik wydał na jej leczenie w 2017 r., aż 501 mln zł było przeznaczonych na hospitalizacje. Liczba chorych jest szacowana na ok. 280 tys. Najwięcej jest ich na Podlasiu – gdzie wskaźnik wynosi 926 osób na 100 tys. mieszkańców, najmniej – bo 523 na 100 tys. mieszkańców – w Wielkopolsce.

źródło: DGP


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane