statystyki

Będą podwyżki w zdrowiu. Ale wciąż nie wiadomo jakie

autor: Agata Szczepańska21.05.2019, 07:26; Aktualizacja: 21.05.2019, 08:04
szpital lekarz

O 200 lub 300 zł ma zostać podniesiona kwota bazowa służąca do wyliczania stawek wynikających z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych.źródło: ShutterStock

O 200 lub 300 zł ma zostać podniesiona kwota bazowa służąca do wyliczania stawek wynikających z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. Do końca tego roku jest ona zamrożona na poziomie 3900 zł, a od przyszłego ma być równa średniej krajowej. Pracownicy nie są jednak usatysfakcjonowani – OPZZ zapowiada wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z nierównym traktowaniem poszczególnych grup zawodowych.

Lipcowa podwyżka znowu z poślizgiem?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że jest „kierunkowa zgoda” na odmrożenie kwoty w tym roku, ze skutkiem od 1 lipca. Trwają jeszcze dyskusje, czy zostanie ona podniesiona do 4,1 tys. zł czy 4,2 tys. zł.

Chodzi o ustawę z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. poz. 1473). Zgodnie z nią minimalne płace to iloczyn wskaźnika przypisanego danym grupom zawodowym i właśnie kwoty bazowej. Do określonego w ustawie minimum dochodzi się stopniowo – co roku 1 lipca podwyższając płace będące poniżej tej kwoty. Docelowa wartość ma być osiągnięta w 2022 r.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • veto(2019-05-21 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    "Będą podwyżki w zdrowiu." Pani redaktor polska język trudna język. Kiedyś na studia dziennikarskie przyjmowali tylko takich co potrafili poprawnie pisać i mówić. A teraz ... ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane