statystyki

Będą zmiany w przepisach dotyczących podawania leków przez nauczycieli

autor: Agata Szczepańska09.05.2019, 08:17; Aktualizacja: 09.05.2019, 08:17
Rząd dostrzega potrzebę uregulowania sytuacji funkcjonowania dzieci przewlekle chorych w szkołach i przedszkolach. To, czy nauczyciele będą musieli podawać im leki, było jedną z głównych osi sporu przy pracach nad ustawą o opiece nad uczniami.

Rząd dostrzega potrzebę uregulowania sytuacji funkcjonowania dzieci przewlekle chorych w szkołach i przedszkolach. To, czy nauczyciele będą musieli podawać im leki, było jedną z głównych osi sporu przy pracach nad ustawą o opiece nad uczniami.źródło: ShutterStock

Rząd dostrzega potrzebę uregulowania sytuacji funkcjonowania dzieci przewlekle chorych w szkołach i przedszkolach. To, czy nauczyciele będą musieli podawać im leki, było jedną z głównych osi sporu przy pracach nad ustawą o opiece nad uczniami.

Obowiązku nie wprowadzono, jest jedynie możliwość. Jednak w odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich MEN przyznaje, że należy doprecyzować przepisy.

Nad ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami pracuje właśnie Senat. Pismo RPO dotyczy jednak dzieci uczęszczających do przedszkola. Nowa regulacja ich nie obejmuje, choć w toku konsultacji wielokrotnie podkreślano potrzebę uwzględniania również tej grupy (profilaktycznej opieki medycznej w przedszkolach się nie prowadzi, w szkołach istnieje ona już obecnie, teraz ma być tylko zreformowana). Jednak – choć sytuacja uczniów jest nieco inna, bowiem w części szkół są pielęgniarki (w niektórych na stałe, w innych tylko przez kilka godzin albo nie przez wszystkie dni w tygodniu) – problem dotyczy obu grup i nie został do końca rozwiązany w nowej ustawie.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • panstwo z dykty(2019-05-09 08:41) Zgłoś naruszenie 181

  nauczyciele nie maja medycznego przygotowania i nie powinni wogole brac takiej odpowiedzialnosci Czy nauczyciel ma tez sprzatac w szkole i gotowac posilki dla uczniow?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • kor(2019-05-09 10:55) Zgłoś naruszenie 111

  Nie będę podawać dzieciom żadnych leków. Jeśli dziecku cos się stanie to odpowiedzialność karna. i

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ojciec alergika (2020-02-19 21:51) Zgłoś naruszenie 00

  "Niezagwarantowanie dzieciom (alergikom) w przedszkolach opieki może stanowić naruszenie prawa do równego dostępu do edukacji, bowiem pozbawia tę grupę dzieci możliwości uczęszczania do przedszkola ze względu na ich niepełnosprawność." Niestety dzieci z alergią są dyskryminowane i zmuszane do indywidualnego trybu nauczania. Przedszkole najczęściej pozbywa się problemu odmawiając, pod pretekstem, przyjęcia dziecka. Choć prawdę mówiąc wystarczy, że odmówi podania adrenaliny (Epipen) i każdy kochający rodzic nie zaryzykuje pozostawienia dziecka w miejscu w którym nikomu na dziecku nie zależy. P.S. Zwracam uwagę, że nie piszę o operacji, czy tamowaniu krwi z nosa, tylko o prostej czynności, która dosłownie ratuje życie. Wszystkim niezorientowanym co to jest Epipen polecam się doedukować na YouTube.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane