statystyki

Kamery w lecznicach są pod większym nadzorem, ale wciąż jest wiele pytań

autor: Rafał Janiszewski12.05.2019, 16:30
Umieszczenie w placówce medycznej musi mieć uzasadnienie i zawsze mamy prawo do informacji o rodzaju zapisu czy obserwacji.

Umieszczenie w placówce medycznej musi mieć uzasadnienie i zawsze mamy prawo do informacji o rodzaju zapisu czy obserwacji.źródło: ShutterStock

W jakich miejscach, sytuacjach, okolicznościach pacjent może być nagrywany?

Nadrzędny cel związany jest z leczeniem. Najczęściej jest to bieżący monitoring bez konieczności zapisu. Trzeba pamiętać, że każda forma przetwarzania również powinna mieć swój cel i uzasadnienie. Można przyjąć, że nagranie obrazu z postępowania diagnostyczno-terapeutycznego jest częścią dokumentacji medycznej (elektronicznej). To nic nowego w aspekcie samego zastosowania formy utrwalenia, np. przebiegu operacji i badania.

Należy jednak zwrócić uwagę, że dokumentacja medyczna rządzi się już nieco innymi prawami. Zakres obrazu i jego zapisu dotyczyć będzie wyłącznie tego, co z punktu widzenia medycznego jest niezbędne. Nie ma potrzeby utrwalania wizerunku pacjenta, którego badanie kolonoskopowe nagrywamy kamerą endoskopu.

Z całą pewnością pacjent nie może być w zasięgu kamer w miejscach, w których naruszać by to mogło prawo do intymności i godności. Jest to prawo bardzo szerokie i dlatego za każdym razem należy wyważyć konieczność i niezbędność instalowania kamer.

Warto zwrócić uwagę również na sam aspekt bezpieczeństwa obiektu, pomieszczeń szpitala. Dla zapewnienia bezpieczeństwa instalowane są często kamery rejestrujące teren wjazdu, wejścia, korytarzy. Czasem spotykam się z kamerami obserwującymi poczekalnię i rejestrację. Tu warto wiedzieć, że każda placówka jest zobowiązana do wypełniania tzw. obowiązku informacyjnego. W dostępnych ogólnie miejscach znajdziemy informację, gdzie możemy zapoznać się z polityką ochrony danych zbieranych i przetwarzanych przez podmiot.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane