statystyki

Medycyna estetyczna tylko dla lekarzy. Kosmetyczka nie może robić zastrzyków z botoksu

autor: Agata Szczepańska11.04.2019, 20:00
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia oznacza to, że np. zastrzyków z botoksu nie mogą robić osoby, które nie ukończyły studiów medycznych.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia oznacza to, że np. zastrzyków z botoksu nie mogą robić osoby, które nie ukończyły studiów medycznych.źródło: ShutterStock

Zabiegi związane z ingerencją w tkanki powłok skórnych powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia oznacza to, że np. zastrzyków z botoksu nie mogą robić osoby, które nie ukończyły studiów medycznych. Ponieważ dzieje się inaczej, resort zdrowia nie wyklucza doprecyzowania obowiązujących regulacji.

Obecnie nie ma takiej specjalizacji lekarskiej jak medycyna estetyczna. Pogłębiona wiedza i umiejętności lekarzy w tym zakresie nabywane są podczas szkolenia w dziedzinie chirurgii plastycznej oraz dermatologii i wenerologii. Z drugiej strony powszechne są sytuacje, że zabiegi, w których ma miejsce ingerencja w tkanki, wykonują kosmetyczki bądź kosmetolodzy.

– Dlatego nie wyklucza się podjęcia w toku nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i przepisów wykonawczych do niej ponownej dyskusji na temat włączenia medycyny estetycznej do katalogu umiejętności lekarskich – deklaruje wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w odpowiedzi na interpelację posła Pawła Kobylińskiego (PO).


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane