statystyki

Konferencja z okazji 20-lecia systemu ubezpieczeń zdrowotnych

autor: Agata Szczepańska14.03.2019, 08:11; Aktualizacja: 14.03.2019, 08:12
Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 18 marca 2019 r. (od godz. 9) w Auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, przy ul. Wołoskiej 137.

Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 18 marca 2019 r. (od godz. 9) w Auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, przy ul. Wołoskiej 137.źródło: ShutterStock

Bilans zysków i strat, wpływ instytucji ubezpieczeniowych na efektywność systemu, korzyści dla pacjenta – to niektóre z zagadnień, które będą podejmować uczestnicy jubileuszowej konferencji, organizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji 20. rocznicy wprowadzenia w Polsce powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W styczniu 1999 r. weszła w życie ustawa z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. nr 28, poz. 153), na mocy której finansowanie opieki medycznej ze środków budżetu państwa zastąpiono finansowaniem ze składek. Powstały kasy chorych (17 – po jednej w każdym województwie oraz Branżowa Kasa Chorych dla Służb Mundurowych), które gromadziły środki i dysponowały nimi, zawierając umowy ze świadczeniodawcami. Pieniądze pochodziły przede wszystkim ze składek osób ubezpieczonych.

Od kwietnia 2003 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. nr 45, poz. 391). Kasy Chorych zostały przekształcone w jedną instytucję – NFZ. W jego strukturze wyodrębniono centralę i 16 oddziałów wojewódzkich. Zasady finansowania opieki zdrowotnej nie zmieniły się zasadniczo.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • pacjent(2019-03-14 12:06) Zgłoś naruszenie 10

    Konferencja czy balanga z naszych składek? Do lekarzy specjalistów już nie ma "kolejek" a są długie "pociągi"

    Odpowiedz
  • Inspektor(2019-03-15 10:34) Zgłoś naruszenie 10

    .............System Ubezpieczeń to zwykła patologia na której najbardziej korzystają nieroby. lub osoby z dojściami . naprawde duzo placący na ten system to frajerzy! Powinien powstać bank Zdrowia! i powinniśmy obowiązkowo wszyscy do niego płacić dwie składki. Pierwsza minimalną-socjalną na naprawdę podstawowy system medyczny w tym ochrony zycia nie związaną z wysokością dochodu a druga także minimalnie -Solidarną na naprawdę ,ale to naprawdę biednych. ZUS i KRUS zlikwidować a dla najuboższych dopłaty z pomocy społecznej -po weryfikacji . Reszta powinna być oparta na doubezpieczeniach także udzielanych przez pracodawców chociażby za prace w szkodliwych i nieb warunkach pracy lub z zadośćuczynienie albo z OC kierowców. Lekarze powinni być jak mechanicy samochodowi rozliczani rachunkami lub bezgotówkowo. Młodzież i kredytowo ,dzieci z podatków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane