statystyki

Konferencja z okazji 20-lecia systemu ubezpieczeń zdrowotnych

autor: Agata Szczepańska14.03.2019, 08:11; Aktualizacja: 14.03.2019, 08:12
Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 18 marca 2019 r. (od godz. 9) w Auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, przy ul. Wołoskiej 137.

Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 18 marca 2019 r. (od godz. 9) w Auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, przy ul. Wołoskiej 137.źródło: ShutterStock

Bilans zysków i strat, wpływ instytucji ubezpieczeniowych na efektywność systemu, korzyści dla pacjenta – to niektóre z zagadnień, które będą podejmować uczestnicy jubileuszowej konferencji, organizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji 20. rocznicy wprowadzenia w Polsce powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W styczniu 1999 r. weszła w życie ustawa z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. nr 28, poz. 153), na mocy której finansowanie opieki medycznej ze środków budżetu państwa zastąpiono finansowaniem ze składek. Powstały kasy chorych (17 – po jednej w każdym województwie oraz Branżowa Kasa Chorych dla Służb Mundurowych), które gromadziły środki i dysponowały nimi, zawierając umowy ze świadczeniodawcami. Pieniądze pochodziły przede wszystkim ze składek osób ubezpieczonych.

Od kwietnia 2003 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. nr 45, poz. 391). Kasy Chorych zostały przekształcone w jedną instytucję – NFZ. W jego strukturze wyodrębniono centralę i 16 oddziałów wojewódzkich. Zasady finansowania opieki zdrowotnej nie zmieniły się zasadniczo.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • pacjent(2019-03-14 12:06) Zgłoś naruszenie 10

    Konferencja czy balanga z naszych składek? Do lekarzy specjalistów już nie ma "kolejek" a są długie "pociągi"

    Odpowiedz
  • Inspektor(2019-03-15 10:34) Zgłoś naruszenie 10

    .............System Ubezpieczeń to zwykła patologia na której najbardziej korzystają nieroby. lub osoby z dojściami . naprawde duzo placący na ten system to frajerzy! Powinien powstać bank Zdrowia! i powinniśmy obowiązkowo wszyscy do niego płacić dwie składki. Pierwsza minimalną-socjalną na naprawdę podstawowy system medyczny w tym ochrony zycia nie związaną z wysokością dochodu a druga także minimalnie -Solidarną na naprawdę ,ale to naprawdę biednych. ZUS i KRUS zlikwidować a dla najuboższych dopłaty z pomocy społecznej -po weryfikacji . Reszta powinna być oparta na doubezpieczeniach także udzielanych przez pracodawców chociażby za prace w szkodliwych i nieb warunkach pracy lub z zadośćuczynienie albo z OC kierowców. Lekarze powinni być jak mechanicy samochodowi rozliczani rachunkami lub bezgotówkowo. Młodzież i kredytowo ,dzieci z podatków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane