statystyki

Innowacyjne leki dostępne tylko w teorii

autor: Klara Klinger, As05.03.2019, 07:01; Aktualizacja: 05.03.2019, 07:29
O tym, jakie leki będą dostępne dla chorych, decyduje Ministerstwo Zdrowia, ale już o finansowaniu – NFZ. Kiedy nie ma pieniędzy, leki są dostępne jedynie w teorii.

O tym, jakie leki będą dostępne dla chorych, decyduje Ministerstwo Zdrowia, ale już o finansowaniu – NFZ. Kiedy nie ma pieniędzy, leki są dostępne jedynie w teorii.źródło: ShutterStock

Pieniądze, których zabrakło na najdroższe terapie w ubiegłym roku, mają trafić do szpitali do końca pierwszego kwartału

Pod koniec poprzedniego roku szpitale musiały zapłacić prawie 100 mln zł z własnej kieszeni za najdroższe terapie. To nawet 30 proc. kosztów na innowacyjne preparaty, za które powinien z zasady płacić Narodowy Fundusz Zdrowia. W grudniu 2018 r. placówki medyczne wyliczyły, że wydały 330 mln zł – NFZ zwrócił zaledwie 238 mln zł. Kłopot polega na tym, że szpitale nie mają z czego dokładać.

O tym, jakie leki będą dostępne dla chorych, decyduje Ministerstwo Zdrowia, ale już o finansowaniu – NFZ. Kiedy nie ma pieniędzy, leki są dostępne jedynie w teorii.

Problem dotyczył m.in. leczenia onkologicznego. Jeszcze na początku roku, w styczniu 2018 r., Fundusz płacił prawie całość wydatków. Z każdym miesiącem było coraz gorzej. W efekcie doprowadziło to do wstrzymania przyjęć pacjentów. Znany jest przypadek szpitala w Lublinie, opisywany przez „Gazetę Wyborczą”. Przestano podawać leki chorym na raka płuc. 60 pacjentów nie miało nowoczesnego leczenia, otrzymywało tylko chemioterapię. Na wniosek dyrektora szpitala wojewódzki oddział NFZ odpowiedział wprost, że „nie dysponuje wolnymi środkami”, żeby sfinansować leczenie ponad limit. W sierpniu zeszłego roku dyrektor szpitala wskazywał w pismach do NFZ, że ten nie zapłacił 1,8 mln zł za leki, które placówka kupiła dla chorych, oraz 179 tys. zł za ich podanie. A żeby móc kontynuować leczenie, prosił o ponad 4,8 mln zł – w sumie chciał w celu zabezpieczenia leczenia ponad 6 mln zł.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane