statystyki

Staż na prowincji? Tylko jako uzupełnienie kształcenia

autor: Agata Szczepańska10.01.2019, 10:02; Aktualizacja: 10.01.2019, 10:03
Dyrektorzy szpitali powiatowych też nie są przekonani, że rezydenci są receptą na ich braki kadrowe

Dyrektorzy szpitali powiatowych też nie są przekonani, że rezydenci są receptą na ich braki kadroweźródło: ShutterStock

Rezydent mógłby odbywać kilkunastotygodniowy staż w szpitalu powiatowym, aby zdobyć dodatkowe doświadczenie. Takiego zapisu nie ma w nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, można go jednak wprowadzić do programów specjalizacji.

Zapowiedź, że rezydenci mogliby być zobowiązywani do odbywania części szkolenia na prowincji, wywołała sporo emocji w środowisku. Pojawiały się pytania: co z rodziną, z kredytem? Mamy zostawić swoje dotychczasowe życie i przenieść się na drugi koniec Polski? – pytali młodzi lekarze. Z drugiej strony słychać było głosy poparcia – medykom z mniejszych miejscowości łatwiej się będzie kształcić blisko domu, bo teraz to oni często muszą się przenosić – do ośrodków akademickich, gdzie łatwiej o rezydenturę.

Marcin Sobotka, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, wystosował oświadczenie, w którym wyraził ostry sprzeciw wobec jakichkolwiek przymusowych rozwiązań tego rodzaju. – Porozumienie Rezydentów nie zgodzi się, by lekarzom cokolwiek narzucać. Takie rozwiązania są szkodliwe i będziemy je zwalczać – zapowiada. Przypomina, że pomysły, by część rezydentury przenieść do szpitali powiatowych i zaradzić w ten sposób brakom kadrowym, wracają co jakiś czas. – Rozmawialiśmy jedynie o tym, żeby wprowadzić pewne ułatwienia dla tych, którzy chcą odbywać część specjalizacji w mniejszej placówce. Ale musi być dowolność, a nie przymus – zastrzega.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Xyz(2019-01-10 14:49) Zgłoś naruszenie 13

  Rezydenci to roszczeniowe rozpuszczone chamstwo, dla którego liczy się tylko mamona a nawet recepty nie potrafi wypisać prawidłowo.

  Odpowiedz
 • jhgfjfg(2019-01-11 10:41) Zgłoś naruszenie 12

  Biedactwa, muszą sie przenieść z Ostrołęki do Elbląga. Pacjent jest najważniejszy a nie Wasze kredyty. Oddajcie forse za studia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Lola(2019-01-12 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  A JAK TAKI REZYDENT TAM WYTRZYMA!!!JAK TAM W POWIATOWYCH SZPITALACH SA OD LAT KLIKI ZORGANIZOWANE!!!ORYDYNATOR BĘDZIE ICH NOCAMI WYRECZAL A SAM SWOICH PACJETOW PRZYJMÓWIŁ W DZIEŃ I LECZYŁ BO BYLI U JEGO PRYWATNIE. CO MOŻE TAKI MŁODY JAK TERAZ ŻADEN STARSZ LEKARZ NIE CHCE IM WIEDZY PRZEKAZAC!!!NO CHYBA ZE TO SYN CZY CÓRKA JEST .DO TEGO MUSZA MIEĆ ZNAJOMOŚCI NADAL.STARYCH ŚLEPYCH NIEDOLEZNYCH SIĘ TAM TRZYMA A MŁODEGO DO NICZEGO NIE DOPUSZCZA.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane