statystyki

Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętności

autor: Michał Culepa09.01.2019, 09:04; Aktualizacja: 09.01.2019, 09:08
Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętnośc

Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętnoścźródło: ShutterStock

Początkiem sprawy była seria nieudanych zabiegów protetycznych, jakie przeprowadziła lekarz dentysta Danuta B. u jednej ze swoich pacjentek. Polegały one na założeniu na części zębów koronek. Niestety zabiegi te się nie udały. Leczenie trwało blisko 3 lata, pacjentka była u dr B. aż na 87 wizytach. Efekty były jeszcze gorsze – kobieta do dziś odczuwa dyskomfort i bóle szczęk oraz głowy.

Sprawa nieprawidłowego leczenia trafiła do lekarskiego sądu dyscyplinarnego. Rozpatrujący ją w I instancji Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach uznał dr B. winną kilku przewinień dyscyplinarnych, z których problematycznym okazał się przede wszystkim zarzut przeprowadzania zabiegów protetycznych przez lekarza niemającego odpowiednich kwalifikacji. Katowicki OSL początkowo uznał dentystkę za winną tego czynu i wymierzył jej karę nagany, ale po odwołaniu lekarki Naczelny Sąd Lekarski uniewinnił ją. Pokrzywdzona wniosła więc kasację od tego orzeczenia.

Sąd Najwyższy kasację uwzględnił i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Uzasadniając wyrok, wskazał jednak, że nie chodzi w tej sprawie o kwestie wykonywania zabiegów medycznych bez posiadania odpowiednich kwalifikacji.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Polska to Nienormalność _ Inspektor Pracy(2019-01-09 11:23) Zgłoś naruszenie 30

    "Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętności" to tak jak u czołowego PSLowskiego przywodcy ,spacjalisty wykształciucha od nabłonka. Chciał aby wszyscy szli na emeryture jak bedą jedną nogą w grobie a sam jeszcze dobrze pracy nie zaczął.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane