statystyki

Przepisy o urlopach dla pielęgniarek mogą być nieskuteczne

autor: Agata Szczepańska07.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 07.01.2019, 08:41
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe chce usunięcia sformułowania, że urlop przysługuje „zgodnie z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku”.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe chce usunięcia sformułowania, że urlop przysługuje „zgodnie z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku”.źródło: ShutterStock

Jeśli to pracodawca będzie ostatecznie decydował o przyznaniu urlopu szkoleniowego, w wielu przypadkach nie będzie można z niego skorzystać – przekonuje Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe w opinii do projektu nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Sześć dni płatnego urlopu szkoleniowego to jedno z zobowiązań resortu zawartych w lipcowym porozumieniu pomiędzy ministrem zdrowia a środowiskiem pielęgniarek. Zrealizować ma je projektowana nowela. Stowarzyszanie Pielęgniarki Cyfrowe ma jednak wątpliwości co do skuteczności zaproponowanych przepisów. Wskazuje m.in. na ich niejednoznaczność i trudności interpretacyjne. Podkreśla, że zapisy w obecnym kształcie są nie do przyjęcia oraz budzą liczne obawy co do możliwości skorzystania z przyznanych praw.

Stowarzyszenie domaga się wykreślenia z projektu zastrzeżenia, że urlop będzie udzielany za zgodą pracodawcy. Może to bowiem spowodować, że w sytuacji braków kadrowych potrzebująca go pielęgniarka spotka się z odmową. Zamiast tego proponuje, by wniosek o jego udzielenie składany był co najmniej miesiąc wcześniej.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane