statystyki

Samorządy nie chciały dotacji na gabinety pielęgniarskie i dentystyczne w szkołach

autor: Agata Szczepańska19.12.2018, 07:54; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:56
dentysta dzieci

Ze 130 mln zł wykorzystano jedynie 53 mln zł.źródło: ShutterStock

Niewiele samorządów wystąpiło o środki na wyposażenie gabinetów pielęgniarki szkolnej – wydano niespełna połowę pieniędzy zarezerwowanych na ten cel. Znacznie więcej było chętnych na dofinansowanie do gabinetów dentystycznych. W tym przypadku rozdysponowano całą sumę.

Poinformowała o tym wczoraj wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko w kontekście projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, nad którym prace dobiegają końca. Nowa regulacja ma sprawić, że do szkół wróci opieka medyczna. Samorządowcy jednak podnoszą, że w wielu placówkach nie ma warunków do jej udzielania. Tymczasem to na nich spadnie odpowiedzialność za jej zapewnienie.

Odnosząc się do tych zastrzeżeń, wiceminister przypomniała, że resort zdrowia zagwarantował środki na wsparcie samorządów lokalnych, które są właścicielami szkół, w doposażeniu gabinetów profilaktyki w placówkach edukacyjnych. Przeznaczono na ten cel 130 mln zł – czyli kwotę dokładnie wyliczoną na podstawie analizy ministerstwa, z której wynikało, że w połowie szkół nie było takich miejsc. – Oszacowaliśmy liczbę placówek, koszt wyposażenia i zagwarantowaliśmy środki pozwalające na utworzenie gabinetów we wszystkich szkołach. Z przykrością muszę stwierdzić, że większość samorządów niestety nie wystąpiła o pieniądze – podkreśliła Józefa Szczurek-Żelazko.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane