statystyki

Szpitale powiatowe pukają do drzwi ministerstwa

autor: Agata Szczepańska19.12.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:22
Zdaniem ministerstwa liczba pielęgniarek w systemie wzrasta i jest wystarczająca, by spełnić normy.

Zdaniem ministerstwa liczba pielęgniarek w systemie wzrasta i jest wystarczająca, by spełnić normy.źródło: ShutterStock

Zbyt niski ryczałt, szczególnie w obliczu wyzwań finansowych będących efektem polityki płacowej resoru zdrowia, to główny powód problemów szpitali powiatowych. Ich przedstawiciele przynieśli wczoraj do Ministerstwa Zdrowia list otwarty, w którym po raz kolejny próbują zwrócić uwagę na swoją sytuację.

Koniec roku to dla placówek medycznych trudny moment, bo wciąż czekają na informacje o wysokości przyszłorocznego ryczałtu, przygotowując się jednocześnie do wprowadzenia norm zatrudnienia pielęgniarek, które mają obowiązywać od stycznia. Wisi też nad nimi widmo drastycznego wzrostu cen prądu. A ich budżety zostały poważnie nadwyrężone przez wprowadzone w tym roku podwyżki dla personelu.

– Szpitale powiatowe stanęły pod ścianą. Nie możemy pozwolić na dalsze, tak duże zadłużanie się. Mamy obawy, że pewne regulacje prawne mogą doprowadzić do zamykania mniejszych placówek, bez odpowiedniego zabezpieczenia świadczeń w powiecie – mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracowników Szpitali Powiatowych.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane