statystyki

Krach psychiatrii dziecięcej w Józefowie

05.12.2018, 08:40; Aktualizacja: 05.12.2018, 08:48
Psychiatria jest na końcu medycznego łańcucha pokarmowego.

Psychiatria jest na końcu medycznego łańcucha pokarmowego.źródło: ShutterStock

Lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia, nie chcą ich wycofać. Nowych nie udaje się znaleźć. Od 1 lutego oddział może przestać istnieć.

Prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii (MCN) złożył wniosek o zmniejszenie liczby łóżek na oddziale psychiatrycznym dla dzieci szpitala w Józefowie z 39 do 22. Poinformowano także o możliwości zaprzestania przyjęć chorych – mówi rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. I przyznaje, że istnieje realne niebezpieczeństwo zamknięcia tego oddziału.

O problemach szpitala piszemy od 13 listopada: z powodu natłoku pacjentów wypowiedzenie z pracy złożyli wszyscy lekarze zatrudnieni na oddziale dziecięcym: trzy osoby zatrudnione w sumie na 2,8 etatu. To za mało, aby prowadzić skuteczną terapię. I niewystarczająco, aby pacjenci – trudni, wymagający szczególnej opieki – nie zrobili sobie krzywdy. Zwłaszcza że kontrakt z NFZ na 39 łóżek, choć i tak zdaniem specjalistów zawyżony w stosunku do możliwości, był regularnie przekraczany – niemal każdego dnia liczba pacjentów była bliższa 50 niż 40.

O dramatycznej sytuacji oddziału mówiono od wielu miesięcy. Na początku roku lekarze też chcieli odchodzić, ale obiecywano im, że będzie lepiej i dostaną wsparcie. Tak się nie stało, więc złożyli wymówienia.

Sto procent udziałów w MCN, pod które podlega szpital w Józefowie, ma Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM). Kiedy po raz pierwszy DGP donosił o trudnej sytuacji placówki, urząd nie chciał zajmować stanowiska, tłumacząc, iż czeka na wyjaśnienia ze strony centrum. Prezes zarządu MCN Michał Stelmański uspokajał, że prowadzone są rozmowy, które mają zachęcić lekarzy do pozostania w pracy. Teraz, jak zapewnia rzecznik UMWM Marta Milewska, takie rozmowy toczą się nadal. Trwa też szukanie w całym kraju specjalistów, którzy zastąpiliby odchodzące lekarki.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane