Choć od soboty chorobowe powinno być wystawiane już tylko w formie elektronicznej, lekarze nie zamierzają bezwzględnie przestrzegać tego obowiązku i ponownie zapowiadają wystawianie zwolnień na papierowych, opracowanych przez siebie drukach. Tymczasem ZUS planuje w najbliższych dniach specjalne dyżury, by ułatwić medykom przejście na system elektroniczny.

Wczoraj Porozumienie Organizacji Lekarskich, zrzeszające m.in. samorząd, związkowców i federacje lekarzy rodzinnych, poinformowało na konferencji prasowej, że aby zapobiec chaosowi, którego spodziewa się w związku z obowiązkową informatyzacją, również po 1 grudnia będzie wystawiać zwolnienia w obu postaciach. Medycy przekonują, że wypisywanie zaświadczeń o chorobie pracownika według formatu ZUS nie jest wymagane do realizacji umowy z NFZ.

Tymczasem zakład podejmuje kolejne inicjatywy, by zachęcić do e-zwolnień. Wydłuża nawet godziny pracy – w piątek, 30 listopada, pracownicy będą obsługiwać lekarzy do 18, a dzień później wszystkie oddziały ZUS organizują tzw. białą sobotę. Placówki będą otwarte w godz. 9–13. Lekarze, którzy nie mają jeszcze profilu na PUE ZUS, będą mogli się zarejestrować, uzyskać certyfikat do podpisywania e-ZLA, a także przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień. Na pomoc będą mogli liczyć także przedsiębiorcy. Przez cały weekend będzie można też skorzystać z pomocy infolinii ZUS (22 560 16 00). W sobotę i niedzielę będzie ona czynna w godz. 8–21 i obsługiwać tylko sprawy związane z e-zwolnieniami. Również w kolejnych dniach ma działać dłużej niż zwykle.