statystyki

Nowe narzędzie dla lekarzy

autor: Patrycja Otto28.11.2018, 16:00
Eksperci zwracają uwagę, że wciąż mało lekarzy wie o nowych narzędziach wprowadzanych przez ustawę o produktach kosmetycznych

Eksperci zwracają uwagę, że wciąż mało lekarzy wie o nowych narzędziach wprowadzanych przez ustawę o produktach kosmetycznychźródło: ShutterStock

Utworzenie ośrodka kontroli zatruć, do którego będą trafiały informacje o przypadkach stosowania kosmetyków niezgodnie z ich przeznaczeniem (np. wypicie szamponu przez dziecko), przewiduje ustawa z 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (czeka na publikację w Dzienniku Ustaw), która ma poprawić nadzór nad nimi i bezpieczeństwo ich stosowania.

Ośrodek powstanie w ramach struktur Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera. Dzięki ośrodkowi służby medyczne zyskają dostęp do informacji o produktach kosmetycznych w razie konieczności podjęcia leczenia. Będzie on też udzielał konsultacji toksykologicznych lekarzom oraz analizował przyczyny zgłoszonych zatruć.

– Poza tym w ramach Instytutu Medycyny Pracy powstanie System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Użyciem Produktów Kosmetycznych. Poprzez specjalnie utworzoną platformę internetową mają do niego trafiać informacje o wystąpieniu działań niepożądanych po zastosowaniu kosmetyków – wyjaśnia Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Producenci mają obowiązek analizować wszystkie zgłoszenia działań niepożądanych i włączać te informacje do dokumentacji produktu, zaś te klasyfikowane jako ciężkie trafiają do systemu. Przypadki takie mogą zgłaszać producenci, konsumenci, ale i lekarze.

– Wszystko po to, by ustalić związek między zdarzeniem niepożądanym a użyciem produktu. Szczególnie że konsekwencje w razie ich wystąpienia są bardzo poważne dla producentów – informuje prof. Konrad Rydzyński, dyrektor Instytutu Medycyny Pracy. Jeśli działań niepożądanych byłoby wiele, mogłoby to oznaczać, że produkt nie jest bezpieczny. Producenci będą wówczas zobowiązani do wycofania go na własny koszt. Mogą być też zmuszeni do naprawienia szkód.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane