statystyki

Od grudnia zwolnienia lekarskie na specjalnych drukach

autor: Agata Szczepańska15.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 08:40
Medycy sprzeciwiają się wprowadzeniu od 1 grudnia e-zwolnień. Apelują o nowelizację przepisów w celu odłożenia tego obowiązku. .

Medycy sprzeciwiają się wprowadzeniu od 1 grudnia e-zwolnień. Apelują o nowelizację przepisów w celu odłożenia tego obowiązku. .źródło: ShutterStock

 Medycy sprzeciwiają się wprowadzeniu od 1 grudnia e-zwolnień. Apelują o nowelizację przepisów w celu odłożenia tego obowiązku.

Wczoraj odbyło się spotkanie największych organizacji lekarskich (w tym związku i samorządu), które tworzą Porozumienie Organizacji Lekarskich. Jego uczestnicy wezwali rząd do wycofania się z obligatoryjnego wprowadzenia elektronicznych zwolnień. Zapowiedzieli, że w przypadku braku reakcji władz od 1 grudnia br. lekarze będą orzekać o niezdolności do pracy pacjentów na specjalnie drukach. Lekarze podtrzymują swoje stanowisko, że wypisywanie e-zwolnień może być wyłącznie fakultatywne i należy je wdrażać stopniowo. Podkreślają, że powinno być uzgodnione ze środowiskiem i skoordynowane z zapewnieniem infrastruktury teleinformatycznej. Przedwczesne wprowadzenie tego obowiązku spowoduje dezorganizację systemu, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS).

Obowiązek wystawiania zwolnień w formie elektronicznej był już dwukrotnie przekładany. Wraz z grudniowym terminem wprowadzono ułatwienia – do wystawienia zaświadczenia można upoważnić asystenta. Wygospodarowano też specjalne środki na dofinansowanie informatyzacji.

W zeszłym tygodniu resorty zdrowia oraz rodziny i pracy zainaugurowały cykl spotkań na temat e-zwolnień. Wczoraj na konferencji w Małopolsce szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zapewniła, że nie będzie kolejnego wydłużania terminu.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane