Polityka lekowa, wyroby medyczne oraz przemysł farmaceutyczny to główne tematy drugiego dnia czternastej edycji Forum Rynku Zdrowia, które niedawno zakończyło się w Hotelu Sheraton w Warszawie. Do udziału w wydarzeniu zaproszono wszystkich zainteresowanych obecnym stanem oraz przyszłością systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W śród nich znalazły się wybitne postaci medycyny, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzyści, menedżerowie podmiotów leczniczych oraz lekarze i eksperci wielu specjalizacji.

Drugą część forum zdominowały panele i zagadnienia branży farmaceutycznej. Barbara Misiewicz-Jagielak dyrektor ds. relacji zewnętrznych Polpharma S.A. podkreśliła, że przemysł farmaceutyczny jak i biofarmaceutyczny został wpisany przez rząd do strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju i został wyznaczony jako gałąź przemysłu ze wsparciem.

– To jeden z 3 najbardziej innowacyjnych przemysłów gospodarki według OECD. Jesteśmy w trakcie renegocjacji naszych cen. Polegają one na tym, że albo utrzymamy takie jak dotychczas albo je obniżymy. Komisja ekonomiczna nie bierze pod uwagę tych elementów gospodarczych, na które zwraca uwagę rząd. My jako spółka mamy bardo długie tradycje i nowoczesne zakłady produkcyjne a le potrzeby dobrej strategii nie tylko ministerstw gospodarczych, ale również i ministra zdrowia, który ustala nam ceny – mówiła Jagielak.

Forum Rynku Zdrowia stało się jedną z najbardziej prestiżowych, publicznych i wielowątkowych debat o systemie ochrony zdrowia w naszym kraju, gromadzącą co roku ponad 1000 uczestników.

Wydarzenie było dobrą okazją do przypomnienia i omówienia najważniejszych wniosków z pierwszych konferencji w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia", zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Oprócz plenarnej sesji inauguracyjnej zrealizowano kilkanaście dyskusji panelowych o zróżnicowanej tematyce, obejmującej zarówno politykę zdrowotną, organizację, finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia, jak również terapie w wybranych dziedzinach medycyny.