statystyki

Pinkas: Negowanie dokonań medycyny to świetny biznes. Oszuści leczą nowotwory witaminą C [WYWIAD]

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto08.10.2018, 07:14; Aktualizacja: 08.10.2018, 07:41
Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny

Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarnyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Debata na temat obowiązkowych szczepień to absurd. Szczególnie, gdy za naszą granicą szaleje odra – uważa Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny.

Projekt ustawy znoszący obowiązkowe szczepienia przeszedł w pierwszym czytaniu. Jak pan to skomentuje?

To porażka całego środowiska medycznego, porażka wiedzy opartej na dowodach naukowych i moja osobista. Począwszy od tego, że temat ten został podniesiony do takiej rangi, że zajmują się nim posłowie. Szczepionki to nie nowość, są od 200 lat i udowodniono, że dzięki nim wyeliminowano wiele śmiertelnych chorób. Pojawiło się samolubne myślenie, bo przestaliśmy o tym myśleć w kontekście obowiązku obywatelskiego. A brak szczepienia na różyczkę to nie tylko problem danej osoby. To też niebezpieczeństwo np. dla nieodpornej kobiety w ciąży. Jak zachoruje, urodzi niepełnosprawne dzieci. Dziecko chore na odrę może nie umrze, ale zarażając osobę z nowotworem, narazi jej zdrowie i życie.

Dlaczego ta debata tak daleko zaszła?

Zaczęło się od brytyjskiego lekarza Andrew Wakefielda, który autyzm łączył ze szczepieniem. Choć jego teza nie została udowodniona, to zrobiła wiele złego. Poza tym to efekt dostępu do informacji, które nie są weryfikowane. Mieszanie się tych opartych na dowodach naukowych z fałszywymi. Do tej pory pytanie, dlaczego szczepić, nie padało. To był paradygmat w medycynie, nie dyskutowaliśmy o tym – jak również nie dyskutowaliśmy o tym, że Ziemia jest okrągła. Pamiętam, że jako student medycyny pomagałem przy szczepieniach dzieci. Nie przypominam sobie, by wtedy ktoś oponował. Ludzie traktowali szczepienie jak dar mogący uchronić ich przed czymś złym. Wszyscy jeszcze pamiętali czasy, kiedy umierano na gruźlicę i we wsiach stały krzyże, które miały zatrzymać epidemie i morowe powietrze.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Kopyćko(2018-10-08 14:47) Zgłoś naruszenie 73

  Ja wolałbym zamiast tonu pełnego sarkazmu i lekceważenia uzyskać informację dlaczego w Niemczech szczepienia zaczyna się w wieku 6 miesięcy, w Szwecji w wieku 9 miesięcy a w Polsce już w pierwszej dobie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Szymon(2018-10-11 21:40) Zgłoś naruszenie 20

  Rozstrzelac antyszczepionkiwcow. Serio. Za terroryzm i probe destabilizacji państwa. Jak nie chcą szczepic to niech a konto wplaca do ministerstwa zdrowia 300 000 zl na przyszłe ewentualne leczenie ich i osób zarażonych przez niezaszczepionych. Od dobrobytu w tyłkach sie przewraca. Co drugi to doktor nauk medycznych Akademii Googlea i fakowych tresci ruskich trolli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jarek(2018-10-10 10:46) Zgłoś naruszenie 12

  Vit C ma spore sukcesy w leczeniu raka. Chemioterapia taka skuteczna nie jest. Vitamina C jest latwo dostępna a chemia jest opatentowana i bardzo droga.

  Odpowiedz
 • Obywatel(2018-10-08 18:20) Zgłoś naruszenie 12

  Ja też 👍

  Odpowiedz
 • Zeghar(2018-10-13 15:57) Zgłoś naruszenie 12

  A jeszcze lepszym biznesem jest negowanie NOPów. Nie trzeba płacić odszkodowań i dalej można sprzedawać swoje koktajle zwane szczepionkami.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane