statystyki

NFZ marzy o niezależności. Chce przejąć kontrolę nad budową rozwiązań informatycznych do zarządzania systemem zdrowia

autor: Klara Klinger02.10.2018, 08:19; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:32
Jeśli państwo chce wspierać rozwój, niech zatrudni polskie firmy.

Jeśli państwo chce wspierać rozwój, niech zatrudni polskie firmy.źródło: ShutterStock

NFZ planuje przejąć kontrolę nad budową rozwiązań informatycznych do zarządzania systemem zdrowia. W zeszłym tygodniu rozpoczął nabór analityków.

Rozmowy z firmami informatycznymi mają zacząć się w tym roku. Umowa z wykonawcami na rozwiązania informatyczne dla NFZ wygasa na początku 2019 r. Pierwszy o planach funduszu informował „Puls Biznesu”.

To kolejne podejście do zakończenia współpracy z firmami informatycznymi Asseco i Kamsoft. Trwa ona od 1999 r. (czyli od chwili powstania NFZ). Główny problem polega na tym, że fundusz od początku nie ma praw autorskich do własnego systemu. To przez wiele lat paraliżowało zmiany dostawcy. Pod koniec lat 90. nikt nie myślał o tym, jakie konsekwencje może mieć niezabezpieczenie się w obszarze praw autorskich. Wykupienie ich to koszt nawet kilkuset milionów złotych. Jednak, jak wyliczał poprzedni prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, uniezależnienie od dostawców miałoby przynieść docelowo korzyści w wysokości 83 mln w ciągu trzech lat.

Poprzedniemu prezesowi nie udało się zmienić umowy. Przeszkodą okazała się m.in. zaporowa cena. W efekcie została przedłużona do 2019 r. Jej koszt to ok. 150 mln zł.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane