Szef resortu zdrowia nie ujawnił kwoty, która zostanie przeznaczona na ten cel. Oznajmił, że szczegółowe informacje na ten temat przekaże podczas debaty Wspólnie dla Zdrowia, która w środę odbędzie się w Krynicy w ramach XVIII Forum Ekonomicznego.

Minister wyjaśnił, że dodatkowe pieniądze zostaną skierowane głównie na świadczenia związane z dostępem do specjalistów i podstawowej diagnostyki, czyli tomografii, rezonansu. "Cały czas finansujemy skrócenie kolejek w operacji zaćmy i wszczepień endoprotez stawu kolanowego" – powiedział prof. Szumowski. Podkreślił, że Polacy domagają się szybszego dostępu do diagnostyki specjalistycznej i określonych terapii. "Chcemy (…) żeby każdy pacjent odczuł, że może się szybciej dostać na badania i terapie" – zapewnił minister.

Reklama

Poinformował, że kolejki do operacji zaćmy i stawu kolanowego już się skróciły. "Chcielibyśmy, żeby to objęło również ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, żeby dostęp do specjalistów był szybszy" - oznajmił. Wyjaśnił, że w związku z tym nastąpi zmiana planu finansowego NFZ. "To ogłosimy w Krynicy" - dodał.

Szef resortu zdrowia poinformował, że podczas kolejnej edycji narodowej debaty Wspólnie dla Zdrowia będą omawiane sprawy finansowania służby zdrowia. "Wszyscy musimy podjąć wysiłek, aby pieniądze, które zgodnie z ustawą o 6 proc. (PKB; przeznaczanych na zdrowie - PAP) będą sukcesywnie spływały do 2024 roku, wydać racjonalnie. O tym będziemy rozmawiać podczas debaty Wspólnie dla Zdrowia w Krynicy" - wskazał.

Podkreślił, że kluczem do poprawy działania systemu nie jest jedynie wzrost nakładów, "lecz racjonalne wydawanie środków, skierowanie ich do poszczególnych dziedzin, położenia nacisku na profilaktykę".