statystyki

Do sądu za odmowę leczenia marihuaną

autor: Agata Szczepańska04.09.2018, 07:25; Aktualizacja: 04.09.2018, 10:33
U dziewczynki, urodzonej w 2012 r., po kilku miesiącach zdiagnozowano padaczkę lekooporną.

U dziewczynki, urodzonej w 2012 r., po kilku miesiącach zdiagnozowano padaczkę lekooporną.źródło: ShutterStock

 Zasądzenia od szpitala 150 tys. zł na cel społeczny domaga się matka dziewczynki chorej na padaczkę, która zmarła, zanim doczekała się leczenia z wykorzystaniem tzw. medycznej marihuany. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która podjęła się prowadzenia sprawy, przypadek ten pokazuje, że dostęp do tego rodzaju środków leczniczych jest często tylko teoretyczny.

Matka pacjentki pozwała placówkę medyczną oraz lekarza, który podjął decyzję o odmowie tej formy leczenia. Sprawa prowadzona jest w ramach Programu Spraw Precedensowych HFPC.

U dziewczynki, urodzonej w 2012 r., po kilku miesiącach zdiagnozowano padaczkę lekooporną. Tradycyjne metody leczenia nie były w jej przypadku skuteczne. Częściową poprawę przyniósł preparat zawierający tzw. medyczną marihuanę. Problemy zaczęły się, gdy kobieta chciała zastosować silniejszy środek. Lekarz, do którego trafiła w 2015 r., zalecił leki, które musiały być sprowadzane w ramach procedury tzw. importu docelowego, wymagającej wystawienia zapotrzebowania na lek i zgody resortu zdrowia. Nie zdążył jednak dopełnić tych procedur, ponieważ został zwolniony. A nowy odmówił zastosowania tego rodzaju leczenia. W 2016 r. dziewczynka zmarła wskutek silnego ataku padaczkowego.

Jak informuje HFPC, pozew został wniesiony na przełomie lipca i sierpnia; nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy. Kobieta wskazuje w nim m.in., że szpital i lekarz naruszyli jej dobra osobiste w postaci prawa do utrzymywania i kontynuowania więzi rodzinnej i emocjonalnej z córką. Odmowa leczenia była niezgodna ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, a tym samym sprzeczna z przepisami ustawy o prawach pacjenta.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane