statystyki

Europa traci na dobrej ochronie leków

autor: Magdalena Cedro08.08.2018, 07:16; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:50
Obecnie w UE 20-letni okres chroniący patent jest uzupełniony o kolejne pięć lat ochrony, którą nakłada unijne rozporządzenie.

Obecnie w UE 20-letni okres chroniący patent jest uzupełniony o kolejne pięć lat ochrony, którą nakłada unijne rozporządzenie.źródło: ShutterStock

Rozwiązania proponowane przez Brukselę mogą pomóc rozwinąć skrzydła polskim producentom leków . Jednak zachodnie koncerny farmaceutyczne są na nie.

W Brukseli szykuje się batalia o zmianę rozporządzenia dotyczącego dodatkowego świadectwa ochronnego. Ma ona umożliwić europejskim firmom farmaceutycznym produkcję i sprzedaż na rynki pozaeuropejskie leków objętych specjalną ochroną w UE. W ten sposób producenci tańszych zamienników mogliby wygenerować dodatkowo 1 mld euro zysków rocznie. Prace rozpoczną się po wakacjach w europarlamencie.

Dyskusję nad propozycją rozpoczęły już kraje członkowskie w Radzie UE, chociaż nie wszystkie zajęły stanowisko. Za zmianą opowiada się Polska. – Pozytywnie oceniamy zapisy projektu – pisze Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak podkreśla, rząd popiera wszelkie inicjatywy i działania mające na celu podniesienie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw farmaceutycznych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów w zakresie ochrony zdrowia i poszanowaniu praw własności intelektualnej.

W debacie przesądzający będzie głos Niemiec. Rząd w Berlinie wciąż się waha, czy poprzeć proponowaną zmianę. Na nie są kraje skandynawskie, które chcą chronić rodzime firmy produkujące lekarstwa innowacyjne. Przeciwko zmianie rozporządzenia lobbują też koncerny szwajcarskie oraz ze Stanów Zjednoczonych.

Obecnie w UE 20-letni okres chroniący patent jest uzupełniony o kolejne pięć lat ochrony, którą nakłada unijne rozporządzenie. Oznacza to, że inne firmy farmaceutyczne w Europie po wygaśnięciu patentu jeszcze przez pięć lat nie mogą produkować danego leku. Korzystają na tym przedsiębiorcy z Azji i Ameryki, których dodatkowy okres nie obowiązuje. Uruchamiają dzień po upływie ochrony patentowej produkcję i wprowadzają leki na rynki pozaeuropejskie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane