statystyki

Leki masowo wycofywane z aptek. Ale nie zawsze dlatego, że szkodzą

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto03.10.2018, 07:52; Aktualizacja: 03.10.2018, 08:40
Jak przyznają eksperci, zdarzają się przypadki, które nie mają przełożenia na zdrowie pacjentów.

Jak przyznają eksperci, zdarzają się przypadki, które nie mają przełożenia na zdrowie pacjentów.źródło: ShutterStock

Błędy na ulotkach, niewłaściwy skład, zanieczyszczenia – z tych powodów najczęściej usuwa się medykamenty. Od początku roku z polskiego rynku zostało wycofanych 106 produktów leczniczych.

To dwa razy tyle, ile w analogicznym okresie 2017 r. i trzy razy więcej niż w 2016 r. – wynika z danych głównego inspektora farmaceutycznego. To przede wszystkim efekt zwiększonych kontroli rynku farmaceutycznego.

Jednym z powodów większej wnikliwości jest niedawna międzynarodowa afera z lekiem na nadciśnienie. Kilka miesięcy temu wycofano z aptek 48 środków kilkunastu firm. Powodem była substancja czynna zawarta w produktach – walsartan – która pochodziła od tego samego producenta i mogła być zanieczyszczona. – Dostarczał ją jeden z chińskich wytwórców, firma Zheijang Tianyu Pharmaceuticals. Można to uznać za wycofanie o dużej skali – komentuje Michal Trybusz, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Inne powody usuwa nia leków z aptek to podobnie jak w latach poprzednich: błędy w ulotce (dotyczące np. dawkowania), wynik badania produktu poza specyfikacją (czyli ujawnienie podczas niego zbyt małej lub zbyt dużej ilości substancji czynnej czy dodatkowych składników) oraz zanieczyszczenie produktu substancją potencjalnie szkodliwą dla zdrowia.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • stan(2018-10-03 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Leki to mniejszy kłopot.Suplementy diety to produkty ,które mogą mieć w składzie wszystko i praktycznie nikt tego /laboratoryjnie/ nie kontroluje.Nasz sanepid wycofując różne specyfiki z aptek i rynku,opiera się głównie na informacjach z zagranicy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane