statystyki

Wyborcze in vitro, czyli niewygodny prezent dla następców

autor: Tomasz Żółciak12.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:50
8395 dzieci urodziło się dzięki rządowemu programowi in vitro.

8395 dzieci urodziło się dzięki rządowemu programowi in vitro.źródło: ShutterStock

Do wyborów lokalnych zostały nieco ponad trzy miesiące, a w wielu jednostkach uruchamiane są kontrowersyjne programy leczenia niepłodności. Część z nich ma obowiązywać dłużej niż obecna kadencja władz.

Tego rodzaju decyzje zapadają m.in. w województwie lubuskim. – Nasz Departament Ochrony Zdrowia opracował program polityki zdrowotnej pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego w 2018 roku”, skierowany bezpośrednio do par zamieszkujących teren województwa i zameldowanych na pobyt stały. Obecnie program znajduje się w ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. Oczekiwany termin wydania opinii to początek sierpnia 2018 r. – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Program ma obowiązywać od sierpnia do grudnia 2018 r. W tegorocznym budżecie województwa już została zarezerwowana kwota 100 tys. zł na jego realizację.

Urząd marszałkowski zachodniopomorskiego na ten rok zarezerwował kwotę 300 tys. zł na dofinansowanie gminnych programów (wsparcie z budżetu województwa będzie mogło wynieść nie więcej niż 50 proc. całkowitej wartości programów in vitro). W wyznaczonym terminie do 22 czerwca zgłosiły się tylko władze gminy Szczecinek. – Ale jeśli znajdą się kolejne samorządy, chętnie je wesprzemy. Otrzymujemy sygnały, że nad podobnymi programami pracują radni z Koszalina i Kołobrzegu – słyszymy w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane