statystyki

Pilotaż CZP: Zatrzymać obrotowe drzwi w psychiatrii

autor: Agata Szczepańska12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:05
Pilotaż nie będzie testować systemu psychiatrii środowiskowej, bo dziś już nikt nie ma wątpliwości, że ten model leczenia jest najwłaściwszy.

Pilotaż nie będzie testować systemu psychiatrii środowiskowej, bo dziś już nikt nie ma wątpliwości, że ten model leczenia jest najwłaściwszy.źródło: ShutterStock

70 proc. środków na psychiatrię jest dziś przeznaczane na leczenie szpitalne; na opiekę środowiskową zaledwie 1 proc. Proporcje te mają się wkrótce odwrócić – resort zdrowia rozpoczyna testowanie systemu, w ramach którego leczenie ma się odbywać jak najbliżej pacjenta, a pobyt w szpitalu będzie ostatecznością.

Mowa o pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP), który rozpoczął się 1 lipca. Placówki te będą zapewniać kompleksową opiekę dorosłym osobom doświadczającym kryzysów. Program realizowany będzie w 29 ośrodkach.

Choć pilotaż już ruszył, nie oznacza to, że centra rozpoczęły działalność. Na razie podpisano umowy z pięcioma placówkami – czterema w woj. podlaskim i jednym w woj. warmińsko-mazurskim. Pozostałe zawierane będą zapewne w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Wszystkie centra powinny zacząć przyjmować pacjentów do października. Pilotażem objętych będzie ok. 10 proc. dorosłych Polaków.

Eksperci są zgodni, że jest to szansa na zmianę oblicza polskiej psychiatrii. Dziś pacjent doświadczający kryzysu psychicznego może zgłosić się na szpitalną izbę przyjęć lub czekać w kilkumiesięcznej kolejce do poradni.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane