statystyki

Ratownictwo medyczne: Koordynatorzy pod ostrzałem samorządów

autor: Agata Szczepańska10.07.2018, 17:00
Wiele województw apelowało o wprowadzenie jednolitych wzorów

Wiele województw apelowało o wprowadzenie jednolitych wzorówźródło: ShutterStock

Wprowadzenie ujednoliconego wzoru raportu z dyżuru – to jeden z najczęściej powtarzających się postulatów wojewodów wobec projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu zadań wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego.

Potrzeba wydania tego rozporządzenia związana jest z uchwaloną w maju nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2195 ze zm.). Na jej podstawie koordynatorami mogą być nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki i ratownicy medyczni z odpowiednim stażem. Do ich zadań należą m.in. współpraca z dyspozytorami i placówkami leczniczymi oraz koordynowanie akcji medycznych.

Wiele uwag wojewodów dotyczyło sytuacji, w których konieczne jest wsparcie zespołu z innego regionu. Podnoszono np. potrzebę doprecyzowania, że może to nastąpić dopiero po poinformowaniu koordynatora. Łódzki Urząd Wojewódzki wskazywał na konieczność zapisania, że koordynatorzy będą włączani do procesu decyzyjnego tylko wówczas, jeśli dyspozytorzy z dwóch województw będą mieli problemy z ustaleniami. Uwaga została uwzględniona.

Do zadań koordynatora ma należeć rozstrzyganie sporów pomiędzy szpitalem a zespołem ratownictwa, dotyczących przyjęcia osoby w stanie zagrożenia zdrowotnego. W związku z tym wojewoda zachodniopomorski wskazał, że koordynator nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentem, zatem nie może dokonać oceny jego stanu zdrowia i podejmować np. decyzji o pozostawieniu go na szpitalnym oddziale ratunkowym lub o dalszym transporcie do szpitala o wyższym stopniu referencyjności. Zdaniem wojewody taki zapis jest niedopuszczalny. Podkreślił, że taka decyzja może być obarczona dużym ryzykiem błędu, a w konsekwencji pociągać za sobą odpowiedzialność zawodową i karną. Resort uznał tę uwagę za wartą dyskusji.


Pozostało 14% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane