statystyki

Ciężarne w poszukiwaniu leków. Szpitale mają kłopot z zaopatrzeniem

autor: Klara Klinger14.06.2018, 08:12; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:35
Do końca 2017 r. zakupu immunoglobulin dokonywało Narodowe Centrum Krwi w centralnym przetargu ogłaszanym i finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Do końca 2017 r. zakupu immunoglobulin dokonywało Narodowe Centrum Krwi w centralnym przetargu ogłaszanym i finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia.źródło: ShutterStock

Preparaty zwalczające konflikt dla kobiet w ciąży są od pół roku bezpłatne. Ale szpitale mają kłopoty z zaopatrzeniem.

Od stycznia przyszłe matki mają finansowane leki, które podaje się w przypadku konfliktu serologicznego z płodem. Wcześniej refundowano tylko jedną dawkę preparatu podawaną zaraz po porodzie, a szpitale otrzymywały lek bezpłatnie.

Teraz bezpłatna jest także dawka podawana już w trakcie ciąży, ale mechanizm zakupów jest inny. Szpitale i poradnie muszą kupować preparat na własną rękę. Choć otrzymują zwrot pieniędzy z NFZ, to mają kłopoty z zaopatrzeniem. Z jednej strony niektórych preparatów w konkretnych dawkach brakowało w hurtowaniach, z drugiej trudno było planować z wyprzedzaniem, ile leku będzie potrzebne. W efekcie, pomimo że teoretycznie medykament jest za darmo, część pacjentek jest odsyłana z kwitkiem.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-06-14 09:46) Zgłoś naruszenie 01

    Jeżeli Ustawa wyklepana przez PiS na kolanie zezwala na bezpłatne wydawanie leków już na poziomie hurtowni, nie wspominając o aptekach, to trudno się dziwić że właśnie najbardziej poszukiwane leki najpierw stają się kosztem w działalności przy zakupie a następnie z podwójnym zyskiem są wywożone za granicę. Brawo PiS, brawo ty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane