Niemal 30 mld zł wydaliśmy w ubiegłym roku na leczenie. To o 2 mld zł więcej niż w roku poprzednim.
Roczne wydatki bezpośrednie gospodarstw domowych na ochronę zdrowia / Dziennik Gazeta Prawna
Przeciętny miesięczny wydatek na zdrowie przypadający na jedną osobę wyniósł w 2017 r. prawie 65 zł i był wyższy niż rok wcześniej o 7,1 proc. – wynika z danych GUS o wydatkach gospodarstw domowych Polaków. Po uwzględnieniu liczby ludności wychodzi suma zbliżona do 30 mld zł.
Wzrost wydatków z domowych budżetów na leczenie spowodowany jest niesprawnością publicznego systemu ochrony zdrowia – twierdzą eksperci. Ale nie tylko.
– Polacy wydają więcej na zdrowie, ponieważ coraz bardziej o nie dbają. To między innymi efekt boomu edukacyjnego, jaki mamy od kilkunastu lat – uważa Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich. Zwraca uwagę, że w publicznym systemie ochrony zdrowia nie wszytko jest bezpłatne. – Musimy dopłacać do leków. A kupujemy ich więcej, bo społeczeństwo się starzeje i przybywa osób korzystających z opieki medycznej – twierdzi Maćkowiak. Według GUS tylko w zeszłym roku przybyło 217 tys. osób w wieku 65 i więcej lat.
Rośnie też grupa niecierpliwych, którzy zamiast długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty czy na zabiegi płacą za usługę w prywatnym gabinecie. Ale też jesteśmy zamożniejsi: w ubiegłym roku dochód rozporządzalny obejmujący wszystkie dochody, nie tylko z pracy, ale także na przykład z wynajmu mieszkania, wzrósł realnie na osobę o 6,3 proc.