statystyki

4. ranking zdrowia Polski: Choć lokalne władze inwestują, to mieszkańcy i tak stoją w kolejkach

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska17.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 17.05.2018, 09:43
Jak miasta i powiaty dbają o zdrowie mieszkańców

Jak miasta i powiaty dbają o zdrowie mieszkańcówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W tegorocznej edycji konkursu na najzdrowszy samorząd najlepiej wypadły Małopolska i Podlasie. W gronie powiatów zwyciężył tatrzański.

Po raz czwarty zapytaliśmy samorządy, jak sobie radzą z ochroną zdrowia w swoich regionach. Przyjrzeliśmy się, co robią w różnych dziedzinach dotyczących szeroko pojętej opieki medycznej. Pytaliśmy m.in. o liczbę szpitali, poradni specjalistycznych, ich kondycję finansową, a także podpisane kontrakty z NFZ oraz ile same wydają na promocję zdrowia. Dodaliśmy do tego zupełnie nowe pytania: m.in. o walkę ze smogiem i programy zachęcające mieszkańców do aktywności fizycznej.

Sprawdziliśmy też, jak to wszystko się przekłada na szybki dostęp do leczenia. I tak jak w poprzednich edycjach przyjrzeliśmy się stanowi zdrowia mieszkańców: ile żyją i na co najczęściej umierają.

W konkursie na najzdrowszy samorząd wygrały Małopolska i Podlasie. W gronie powiatów po raz trzeci zwyciężył tatrzański. Na drugim miejscu uplasował się bielski (woj. podlaskie), a trzecia lokata przypadła powiatom augustowskiemu i gorlickiemu. Wśród miast wygrał Białystok, a kolejne miejsca na podium zdobyły Kraków i – ex aequo – Elbląg i Lublin.

Miasta i powiaty łączy jedno: kolejki

Ranking pokazuje duże różnice między tym, ile inwestują w zdrowie swoich mieszkańców miasta, a ile powiaty. Ponad 80 proc. tych pierwszych prowadzi programy walki ze smogiem, podczas gdy w gronie powiatów to tylko 6,5 proc. To może wynikać z faktu, że w dużych miastach zanieczyszczenie jest o wiele większe.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • platnik(2018-05-17 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby coś się zmieniło w tym temacie trzeba całą płace dla służby zdrowia wyrzucić z NFZ i przenieść w całości do budżetu państwa. Inaczej 60% pieniędzy w NFZ idą na płace,a nie na ochronę zdrowia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane