statystyki

Oczekiwane zmiany w płacach kadry medycznej coraz bliżej

autor: Agata Szczepańska16.05.2018, 07:07; Aktualizacja: 16.05.2018, 07:31
lekarz, pacjent, zdrowie

Nowela ma rozszerzyć zakres podmiotowy ustawy o pracowników działalności podstawowej, innych niż wykonujący zawody medyczne.źródło: ShutterStock

Dobra informacja dla pracowników medycznych. Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiła wczoraj długo wyczekiwana nowela ustawy o najniższych płacach w zdrowiu.

Związkowcy od dłuższego czasu alarmowali, że zapowiadana od zeszłego roku nowelizacja ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. poz. 1473) już jest spóźniona. A to z tej przyczyny, że zgodnie z jej zapisami pensje podwyższa się co roku 1 lipca, a porozumienia w tej sprawie zawiera się do końca maja. Zatem właśnie teraz powinny toczyć się negocjacje.

Nowela ma rozszerzyć zakres podmiotowy ustawy o pracowników działalności podstawowej, innych niż wykonujący zawody medyczne, uporządkować część zapisów dotyczących pielęgniarek i położnych oraz doprecyzować harmonogram dokonywania podwyżek. Te zapisy zapowiadano od dawna i zostały one przedyskutowane na forum zespołu rady Dialogu Społecznego, który pracował nad nowelizacją. Nowością jest natomiast wyłączenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury oraz staż z procedury podwyższania wynagrodzenia od 1 lipca każdego roku.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • maxia(2018-05-24 21:59) Zgłoś naruszenie 10

    zobaczymy co wyjdzie z tego projektu... zawsze chciałam iść na medycynę, ale okazało się, że mam trochę inne predyspozycje medyczne, ostatnio przeglądałam oferty różnych uczelni i mignęło mi coś takiego jak turystyka medyczna, to chyba była jakaś specjalność, ale nigdzie tego teraz nie mogę znaleźć, komuś się obiło o uszy, gdzie coś takiego można studiować?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane