statystyki

Rzecznik praw pacjenta jest tylko jeden

autor: Agata Szczepańska08.05.2018, 16:00
lekarz, pacjent, zdrowie

Rzecznik jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów.źródło: ShutterStock

Powoływanie w placówkach medycznych stanowisk, które mają chronić interesy chorych, to praktyka jak najbardziej właściwa. Pacjenci powinni jednak mieć świadomość, jakie są realne kompetencje osób pełniących takie funkcje.

Tak uważa rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który wydał wczoraj komunikat w sprawie nazw stanowisk dedykowanych prawom pacjenta, powoływanych w strukturach organizacyjnych poszczególnych placówek leczniczych. Jest on zdania, że nie należy nazywać ich „rzecznikami praw pacjenta” bądź określeniami bardzo zbliżonymi, ponieważ może to wprowadzać chorych w błąd co do faktycznej funkcji osoby pracującej na tym stanowisku, jej umocowania oraz zakresu kompetencji.

Bartłomiej Chmielowiec przypomina, że rzecznik, powołany na mocy ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1318 ze zm.), jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów. Nazwa ta jest zatem zarezerwowana dla tego właśnie organu i nie może być wykorzystywana przez inne osoby lub instytucje.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane