statystyki

Pielęgniarstwo będzie można studiować zaocznie. Eksperci ostrzegają przed obniżeniem jakości

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska12.04.2018, 07:48; Aktualizacja: 12.04.2018, 09:03
Przedstawiciele wyższych szkół kształcących pielęgniarki mają wątpliwości, czy inicjatywa resortu nie odbije się na jakości nauczania.

Przedstawiciele wyższych szkół kształcących pielęgniarki mają wątpliwości, czy inicjatywa resortu nie odbije się na jakości nauczania.źródło: ShutterStock

Pielęgniarstwo będzie można studiować zaocznie, a tym samym łączyć naukę z pracą. Eksperci obawiają się jednak, że obniży to jakość kształcenia, i wskazują, że bez zmniejszenia liczby godzin takie studia musiałyby trwać 6 lat.

Wprowadzenie niestacjonarnych studiów I stopnia dla pielęgniarek zapowiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Jak mówiła, do resortu docierają sygnały, że taki tryb studiowania jest potrzebny.

Z takiej możliwości chcieliby skorzystać np. opiekunowie medyczni, również wielu ratowników. Pod warunkiem, że będą mieć możliwość równoczesnej pracy. Wiceminister zapewniła, że takie studia nie byłyby skrócone, liczyłyby tyle samo godzin co stacjonarne, ale odbywałyby się w trybie weekendowym.

Wymaga to jednak zmian ustawowych. Resort już nad nimi pracuje – projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej umieszczono w wykazie prac legislacyjnych. Planowany termin przyjęcia to II kwartał br. Nie oznacza to jednak, że zmiany mogłyby obowiązywać już od nowego roku akademickiego. Wiceminister Szczurek-Żelazko nie wykluczyła natomiast, że uda się uruchomić nabór na takie studia np. w lutym przyszłego roku.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (47)

  • agada(2018-04-12 20:14) Zgłoś naruszenie 166

    o ile w przypadku wszystkich humanistycznych jak socjologia, pedagogika, prawo, zarządzanie itp. to lepsze są teraz zaoczne i PRACA W DANYM ZAWODZIE np. urzędzie, kancelarii, banku to w przypadku medycznych mam pewne wątpliwości...ale w sumie to nie medycyna...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rm(2018-04-12 14:39) Zgłoś naruszenie 137

    Moze lekarski tez zaoczny taki zrobia? Bo czemu nie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • o(2018-04-12 09:22) Zgłoś naruszenie 129

    uważam, że to jest dobra metoda podwyższania kwalifikacji w przypadkach, gdy takie osoby pracują w służbie zdrowia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • topmaszd(2018-04-13 17:51) Zgłoś naruszenie 112

    o wyższości studiów dziennych nad zaocznymi piszą tylko ludzie którzy nie znają życia i realiów, wiadomo co robi się na dziennych studiach i jak to wygląda. Studia dają zawsze tylko podstawę, do nauki prawdziwej praktycznej, nie z książek teoretyków, a życie i praktyka okrutnie weryfikuje dziennych kujonów. Teraz na dzienne może prócz medycyny może iść każdy... ba w przypadku humanistycznych zaoczne są nawet lepsze,,bo szkoda na to publicznej kasy. Pielęgniarstwo nie jest aż takie trudne jak medycyna, stomatologia czy farmacja żeby robić halo!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anonim(2018-04-13 09:13) Zgłoś naruszenie 80

    Kielce, Radom, Pinczow, Żyrardów takie studia są już od dawna i ludzie którzy pokończyli te studia pracują w zawodzie i radzą sobie dobrze. Powiem nawet więcej, liczba godzin i praktyk pokrywa się ze studiami dziennymi więc materiał jest taki sam. Nie wszyscy są na utrzymaniu rodziców i mogą sobie pozwolić na studia dzienne. Do takich szkół najczęściej uczęszczają salowe, opiekunki, ratownicy medyczni więc już coś wspólnego z zawodem mają.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zez(2018-04-12 20:09) Zgłoś naruszenie 76

    No cóż, pacjenta też można pielęgnować zaocznie.

    Odpowiedz
  • MS(2018-04-12 21:32) Zgłoś naruszenie 68

    To jest chore to może uczmy się pielęgniarstwa drogą internetową

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nurse(2018-07-17 21:29) Zgłoś naruszenie 60

    Wszyscy, ktorzy sie wypowiadaja negatywnie nt zaocznych studiow pielegniarskich sa w bledzie. Nie macie wiedzy na ten temat, a np w USA sa bardzo rozne formy ksztalcenia pielegniarek i sprawdzaja sie bardzo dobrze. Wasze wyobrazenie studiowania zaocznego jest zaszufladkowane w jeden system funkcjonujacy, a mozna to zorganizowac na wiele sposobow.

    Odpowiedz
  • Anita (2018-04-13 04:43) Zgłoś naruszenie 53

    ciekawe jak matematycznie jest możliwe odbycie tylu godzin praktyk w trybie zaocznym ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Go(2018-04-12 21:26) Zgłoś naruszenie 55

    Tak-pielegniarstwo nic wspólnego nie ma z medycyną,jak błyskotliwie zauważył ktoś w komentarzach.Proponuję jeszcze skrócone praktyki e-lerningowe i naprawdę będziecie zadowoleni jako pacjenci.A w ramach kursów podyplomowych Izby będą uczyć wkrótce praktycznego pobierania krwi do diagnostyki...I nieźle na tym zarabiać

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gosia(2018-06-05 18:10) Zgłoś naruszenie 40

    Ależ przecież taki system kształcenia już funkcjonuje i to już dobrych kilka lat np. w Raciborzu , Nysie. Osobiście pracuję z pielęgniarkami po takich studiach .

    Odpowiedz
  • W(2018-04-13 16:08) Zgłoś naruszenie 40

    Przrciez 90% tych magistrow w polsce jest po zaocznych!!! To w czym problem??

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bazda(2018-04-12 22:38) Zgłoś naruszenie 22

    praca na zmiany i studia,gdzie tu jakość pracy,ludzie p

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jatuw(2018-09-27 15:29) Zgłoś naruszenie 20

    hmm, przypomnie że kiedyś studia nie były wymagane, więc skąd ten negatyw!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Abc(2018-04-13 13:07) Zgłoś naruszenie 20

    Przecież pielęgniarki pracują w i dzień i w noc to w czym problem

    Odpowiedz
  • Dominika(2018-04-13 14:47) Zgłoś naruszenie 22

    Uzupełniające studia pielęgniarskie dla ratowników medycznych, położnych, fizjoterapeutów - jak najbardziej na tak. Natomiast dla osób z poza branży takie studia musiałyby trwać o wiele dłużej niż 3 lata

    Odpowiedz
  • Koli(2018-11-03 16:15) Zgłoś naruszenie 20

    Uważam, że zaoczne wcale nie obniżają jakości. Prawda jest taka, że w PL w wielu uczelniach za dużo jest przedmiotów teoretycznych , które należy zastąpić praktyką. Wprowadzają teorię aby pseudo prof. , dr mieli pracę ale większość przedmiotów nie przydaje się w praktyce . Sam zacząłem dzienne ale stwierdziłem, że chce pracować i się uczyć. W trakcie zdobyłem doświadczenie czego nikt że znajomych nie osiągnął po zaocznych .

    Odpowiedz
  • nurse(2018-04-13 11:09) Zgłoś naruszenie 22

    Ciekawe jak uda się upchać 4600 godzin w weekendy? Studiowałam dziennie i miałam zajęcia od poniedziałuk do piątku często do 7 do 20. A na wakacjach i feriach były praktyki. Nie wiem więc jak możliwe jest upchać tyle godzin w weekendy. Chyba że licencjat będzie trwał 6 lat...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marta (2018-10-14 18:22) Zgłoś naruszenie 10

    W sumie uważam, że nie jest to taki najgorszy pomysł. Znam osobiście kilka osób, które chciałyby studiować ale nie mogą ze względu na pracę.

    Odpowiedz
  • tyc(2018-04-12 08:57) Zgłoś naruszenie 12

    Ktos wiedzial ze Anna Zalewska, minister edukacji narodowej Jedna z najbardziej zadziornych i agresywnych posłanek PiS zaczynała swoją przygodę z polityką w Unii Wolności. Dziś opowiada o tym ze słabo skrywanym zawstydzeniem. Tłumaczy się, że ówczesny PiS był skupiony wokół jednego z samorządowców, który miał problemy z prawem. Kolezanka z partii Tuska, Schetyny, Kijowskiego, Myszki agresorki, PADa, Glinskiego nastapilo jedynie przetasowanie tych samych kolesi od lat POPiSUW

    Odpowiedz