statystyki

Cessak: Badania kliniczne bliżej pacjentów [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska04.04.2018, 07:28; Aktualizacja: 04.04.2018, 09:01
lekarz, pacjent, zdrowie

Pamiętajmy, że szczepionki ratują nas od wielu poważnych chorób, epidemii. Ich się należy bardziej bać niż szczepień.źródło: ShutterStock

- Chorzy będą mieli wgląd do danych na temat badań klinicznych, co ułatwi im dotarcie do właściwego specjalisty i ośrodka - mówi Grzegorz Cessak.

Czy prowadzona przez URPL kampania, zachęcająca do zgłaszania niepożądanych działań leków, przynosi efekty w postaci zwiększającej się liczby takich sygnałów?

Od kiedy uruchomiliśmy tę możliwość, ich liczba zwiększyła się prawie dwukrotnie. W 2013 r. było 11 tys. zgłoszeń, w 2014 r. – ponad 14 tys., 2015 r. – 17 tys., a w 2016 r. – ponad 19 tys. W zeszłym roku wpłynęło prawie 20 tys. zgłoszeń działań niepożądanych.

Jaką ich część stanowią te pochodzące od pacjentów?

W ubiegłym roku to było prawie 1,1 tys. zgłoszeń. Prawie trzy razy więcej, niespełna 3 tys., pochodziło od osób wykonujących zawody medyczne, a 3,5 tys. – z sanepidu, były to te dotyczące tzw. NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Największa część, ponad 12 tys., wpłynęła od podmiotów odpowiedzialnych (czyli najczęściej firm farmaceutycznych – red.). To zrozumiałe, bo mają one obowiązek monitorowania bezpieczeństwa stosowania leku.

Zgłoszeń od pacjentów przybywa. Kiedyś było ich kilkanaście, teraz mamy ponad tysiąc. Staramy się podkreślać, że w przypadku farmaceutów i osób wykonujących zawody medyczne zgłaszanie to obowiązek, a w przypadku pacjentów – przywilej.

Czy wzrasta – w związku z tym, że sporo się teraz na ten temat mówi – liczba zgłoszeń dotyczących NOP?


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane