statystyki

Cessak: Badania kliniczne bliżej pacjentów [WYWIAD]

autor: Agata Szczepańska04.04.2018, 07:28; Aktualizacja: 04.04.2018, 09:01
lekarz, pacjent, zdrowie

Pamiętajmy, że szczepionki ratują nas od wielu poważnych chorób, epidemii. Ich się należy bardziej bać niż szczepień.źródło: ShutterStock

- Chorzy będą mieli wgląd do danych na temat badań klinicznych, co ułatwi im dotarcie do właściwego specjalisty i ośrodka - mówi Grzegorz Cessak.

Czy prowadzona przez URPL kampania, zachęcająca do zgłaszania niepożądanych działań leków, przynosi efekty w postaci zwiększającej się liczby takich sygnałów?

Od kiedy uruchomiliśmy tę możliwość, ich liczba zwiększyła się prawie dwukrotnie. W 2013 r. było 11 tys. zgłoszeń, w 2014 r. – ponad 14 tys., 2015 r. – 17 tys., a w 2016 r. – ponad 19 tys. W zeszłym roku wpłynęło prawie 20 tys. zgłoszeń działań niepożądanych.

Jaką ich część stanowią te pochodzące od pacjentów?

W ubiegłym roku to było prawie 1,1 tys. zgłoszeń. Prawie trzy razy więcej, niespełna 3 tys., pochodziło od osób wykonujących zawody medyczne, a 3,5 tys. – z sanepidu, były to te dotyczące tzw. NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych). Największa część, ponad 12 tys., wpłynęła od podmiotów odpowiedzialnych (czyli najczęściej firm farmaceutycznych – red.). To zrozumiałe, bo mają one obowiązek monitorowania bezpieczeństwa stosowania leku.

Zgłoszeń od pacjentów przybywa. Kiedyś było ich kilkanaście, teraz mamy ponad tysiąc. Staramy się podkreślać, że w przypadku farmaceutów i osób wykonujących zawody medyczne zgłaszanie to obowiązek, a w przypadku pacjentów – przywilej.

Czy wzrasta – w związku z tym, że sporo się teraz na ten temat mówi – liczba zgłoszeń dotyczących NOP?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane