Rzecznik praw pacjenta chce, by rodzice przebywający z dziećmi w szpitalu nie musieli za to płacić. Zgłosił taką propozycję w ramach prac prowadzonych przez Zespół Analiz Systemowych Kancelarii Prezydenta RP.
Wczoraj pisaliśmy, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział uregulowanie kwestii opłat. Obecnie prawo pozwala na obciążanie rodziców kosztami, jakie wiążą się z ich pobytem przy hospitalizowanym dziecku. Część szpitali pobiera takie opłaty, a część dobrowolnie z nich rezygnuje. O ich zniesienie apelował – zarówno do resortu zdrowia, jak i do RPP rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Bartłomiej Chmielowiec rzecznik praw pacjenta poinformował nas, że zagadnienie to analizuje od dłuższego czasu. Jak dodał, RPP może występować do odpowiednich organów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w kwestii dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. W ramach prac prowadzonych przez Zespół Analiz Systemowych Kancelarii Prezydenta RP zgłosił pomysł zwolnienia z opłaty jednego z rodziców towarzyszących dziecku w szpitalu. Jednocześnie w jego biurze prowadzone są prace nad nową wersją ustawy o prawach pacjentów, w której również mogłyby znaleźć się takie zapisy.
– Dla RPP najważniejsze jest wejście w życie rozwiązań korzystnych dla małych pacjentów. To, czy proponowane zmiany będą uwzględnione w przygotowywanej nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta w dużej mierze zależeć będzie od stopnia zaawansowania prac prowadzonych w ramach Zespołu, w momencie ukończenia pracy nad projektem ustawy w Biurze RPP – podkreśla Chmielowiec.