statystyki

Czy szpital może podać leki, które pacjent otrzymał dzięki zbiórkom? MZ i NFZ nadal nie mają wspólnego stanowiska

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska14.03.2018, 07:28; Aktualizacja: 14.03.2018, 09:29
Urzędnicy ministerstwa przyznają, że sprawa jest kłopotliwa.

Urzędnicy ministerstwa przyznają, że sprawa jest kłopotliwa.źródło: ShutterStock

Szpitale i pacjenci nie wiedzą, jak postępować z medykamentami zakupionymi dzięki publicznym zbiórkom. Ma się to zmienić.

Ministerstwo Zdrowia powołało specjalny zespół, który ma rozstrzygnąć kwestię, czy pacjent ma prawo dostać leki z darowizny. Prace nad nowymi przepisami to efekt bałaganu z interpretacją obecnych. Co innego o podawaniu leków, które pacjenci otrzymują dzięki zbiórkom, mówi ministerstwo, co innego NFZ. O pilne rozwiązanie tej sprawy apelował rzecznik praw pacjenta.

Problem dotyczy przede wszystkim leczenia onkologicznego – wiele leków nie jest w Polsce refundowanych, a pacjenci zbierają pieniądze na ich zakup poprzez różne fundacje. Sprawa zaczęła się od historii, która wydarzyła się w styczniu w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Szpital zrezygnował z przyjmowania darowizn, bo uznał, że nie pozwalają mu na to przepisy. – Stanowiło to bezpośrednie zagrożenie dla kontynuacji terapii trójki naszych podopiecznych, którzy korzystali z pomocy centrum – mówi Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. W ciągu kilku dni 2 tys. osób podpisało petycję, domagając się zmiany prawa.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane