statystyki

Za 20 lat będziemy umierać na choroby, które dziś możemy z łatwością pokonać. Nawet grypa może wywołać śmiercionośną pandemię

autor: Joanna Pasztelańska10.03.2018, 19:00
Część badaczy uważa, że podobnie jak nasi przodkowie, nasze wnuki czy prawnuki będą umierać w wieku 30 lat na infekcje, które dzisiaj można pokonać preparatami kupowanymi bez recepty.

Część badaczy uważa, że podobnie jak nasi przodkowie, nasze wnuki czy prawnuki będą umierać w wieku 30 lat na infekcje, które dzisiaj można pokonać preparatami kupowanymi bez recepty.źródło: ShutterStock

Zacznie się od kaszlu. W ciągu kilku godzin dojdą dreszcze, obfite poty i gorączka powyżej 40 stopni. Nie pomoże lek przeciwwirusowy, a antybiotyki tylko spotęgują spustoszenia w organizmie.

Za 20-40 lat będziemy umierać na choroby, które dziś możemy z łatwością pokonać. W ciągu kilkunastu lat, alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), równie powszechna co katar stanie się rzeżączka. Przez całe lata z powodzeniem leczona, jak inne choroby weneryczne, antybiotykami – ale ten czas właśnie dobiega końca. Coraz częściej zdarza się, że w starciu z bakterią dwoinki rzeżączki nie pomagają nawet najnowocześniejsze zestawy leków. Szacuje się, że z choroby udaje się obecnie wyleczyć w prosty sposób, czyli penicyliną, ok. 40 proc. zakażonych. Pozostali walczą z bakterią nawet kilka miesięcy i wymagają stosowania krzyżówki co najmniej dwóch antybiotyków oraz hospitalizacji.

Doktor Wojciech Basiak, specjalista od chorób zakaźnych z Grupy LUX MED, nie wyklucza, że śmiercionośną pandemię może w przyszłości wywołać także wirus pospolitej grypy. – Nie sposób przewidzieć, co wydarzy się za 20 lat w świecie chorobotwórczych mikroorganizmów, ale prawdopodobnie upowszechni się lekooporność bakterii oraz powstaną takie, które wręcz uodpornią się na wszystkie znane nam antybiotyki. Pojawią się zapewne też nowe choroby wirusowe, przenoszone drogą kropelkową czy poprzez bezpośredni kontakt, oraz choroby odzwierzęce, przenoszone przez wektory, czyli za pośrednictwem komarów czy kleszczy – wyjaśnia.

Zdaniem dr. Basiaka za mutacje bakterii oraz trudności w opracowywaniu nowych leków odpowiada przede wszystkim nadużywanie antybiotyków w leczeniu ludzi oraz zwierząt. A w przypadku tych ostatnich – zwłaszcza tzw. działanie prewencyjne, czyli antybiotyki stosowane jako dodatki do pasz. – W przypadku większości bakterii dysponujemy jeszcze skutecznymi lekami, ale często jesteśmy bezradni wobec wirusów. Ich mutacje następują w sposób naturalny, ale to, co sprawia, że te mutacje są tak groźne, to zwiększenie transmisji patogenów wskutek przeludnienia, migracji oraz zmian klimatycznych. Upowszechnienie transportu lotniczego sprawiło, że choroby o krótkim okresie wylęgania mogą rozprzestrzeniać się szybko na skalę globalną. W następnych latach te zjawiska będą się tylko nasilać – tłumaczy dr Basiak, dodając, że poza mutacjami wirusów i bakterii grożą nam również stare choroby, o których zdążyliśmy już zapomnieć. I tak na przykład malaria, która od lat nie występowała w Europie, pojawiła się w ostatnio m.in. w Grecji wraz z falą imigrantów. Podobne przypadki odnotowano w ubiegłym roku we Włoszech. Ponadto w krajach rozwiniętych upowszechniają się ruchy antyszczepionkowe, dlatego kwestią czasu jest pojawienie się zwiększonej zapadalności na choroby dawno zapomniane.

Kurczak nafaszerowany


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • max(2018-03-11 10:22) Zgłoś naruszenie 173

  Wszędzie chemia - bez niej nie da się żyć - to ona zabezpiecza przed chorobami nasze zdrowie.

  Odpowiedz
 • Dronio(2018-03-11 13:10) Zgłoś naruszenie 170

  Jest taka choroba co toczy ludzkość od bardzo dawna i nie ma na nią lekarstwa. A szkodliwa jest niesamowicie. To GŁUPOTA. I to wyłącznie przez nią wyginiemy.

  Odpowiedz
 • Matka polka50+(2018-03-10 22:00) Zgłoś naruszenie 172

  STRASZA NAS KAŻDEGO DNIA ,ZE ANTYBIOTYKI PRZESTANĄ DZIAŁAĆ NA CHOREGO CZŁOWIEKA, A NIC Z TYM NIE ROBIĄ INSTYTUCJE,AGENCJE,URZEDY,!!!ABY ZAKAZAĆ UŻYWANIA ICH W PASZACH DLA KUR,DROBIU,WIEPRZOWINY CZY WOŁOWINY PRZEZ HODOWCÓW! !!!A INNA STRONA MEDALU TO TO, ZE CODZIENNIE GIF WYCOFUJE Z RYNKU KOLEJNE LEKI -SYROPY,ANTYBIOTYKI,LEKI NASERCOWE, ANTYKONCEPCYJNE BO NIE MA LEKU W LEKU LUB SA ZANIECZYSZCZONE! !!!TO CZŁOWIEK -CZŁOWIEKA OSZUKUJE DLA MAXYMALIZACJI ZYSKU I KASY I POPRAWY STATYSTYK SPRZEDAZY ZA WSZELKĄ CENĘ. ALE ZAPOMINAJĄ" PAZERUSY",ZE TO ICH RODZINY; DZIECI I SAMI PADNA OFIARĄ TYCH OSZUSTW WCZEŚNIEJ CZY PUZNIEJ.NAWET DO ZIÓŁ NIE MOŻEMY JUŻ WRÓCIĆ, BO PRZY 8 MIESIĘCZNYM SEZONIE GRZEWCZYM I SMOGU NIC SĄ JUZ NIE WARTE ROSNAC W TAKIM ZATRUTYM SRODOWISKU.DLATEGO I PSZCZOŁY UMIERAJĄ MASOWO.

  Odpowiedz
 • Za 5 lat nie będzie Pielęgniarek(2018-03-10 21:47) Zgłoś naruszenie 132

  Bo nie ma naboru na kierunki Pielęgniarskie..... Lekarzy też brakuje.... Wymieranie będzie już za kilka lat.

  Odpowiedz
 • Znaczy z Afryki przywleką...(2018-03-10 22:18) Zgłoś naruszenie 95

  To było do przewidzenia....

  Odpowiedz
 • piii(2018-03-11 18:54) Zgłoś naruszenie 78

  Choroby już tu są. Rezygnacja ze szczepienia dzieci to żniwo chorób i kalectw od zaraz. Z Afryki nic nie przywleką. To biały roznosi zarazę pogardy do innych ras, kolorów skóry. Faceci zgodnie roznoszą zarazę pogardy do kobiet, używają dzieci i młodzież płci obojga. Pozdrawiam Dronia - głupota w RP rozkwita.

  Odpowiedz
 • manifa(2018-03-12 08:54) Zgłoś naruszenie 62

  Najpierw powstaje szczepionka, następnie choroba...

  Odpowiedz
 • Arek(2018-03-12 17:30) Zgłoś naruszenie 40

  Wynalazek Aleksandra Fleminga antybiotyk został zamordowany przez chciwość.Ile ton antybiotyków dodaje się do pasz dla zwierząt i są to często tzw antybiotyki ostatniej szansy.Dal i zbawienie ludzkości zostały zmarnotrawione jako dodatek do pasz ,a nie lek.

  Odpowiedz
 • Karolina Z okolic Krakowa(2018-03-11 12:01) Zgłoś naruszenie 47

  Wybieraliśmy się ze znajomymi na wycieczkę zagraniczną i będąc u lekarza usłyszałam z mężem że dziś są takie szczepionki i leki,ze nic się nie stanie. Z innego powodu byłam też u wróżbitów Małgorzaty i Grzegorza we Wrocławiu po konkretna poradę w sprawach biznesowych, a dodatkowo usłyszałam, że podróż w którą jedziemy to grożna pomyłka. Zdrowie i inne sprawy będą na tym wyjeżdzie i po powrocie szwankować... Pojechaliśmy, bo myślałam, że jakoś tam będzie. Niestety przepowiednia się sprawdziła boleśnie 100% Wnioski się same nasuwają,że lepiej było dmuchać na zimne...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Elohim(2018-03-11 17:41) Zgłoś naruszenie 31

  To co sie teraz dzieje na Swiecie nie daje gwarancji że doczekamy tej pandemi

  Odpowiedz
 • AUtor(2018-03-16 10:16) Zgłoś naruszenie 20

  W okresie przeziębień i grypy serdecznie polecam Konopny BIO Syrop Rokitnikowy. Liczne badania naukowe udowodniły, że Witaminy A rokitnik zawiera trzy razy więcej niż marchew, witaminy E jest w rokitniku cztery razy więcej niż pestkach słonecznika. Rokitnik zawiera witaminy C 10 razy tyle co pomarańcza.... Co ważne witamina C w rokitniku jest niezwykle trwała i bardziej odporna na obróbkę termiczną niż innych owocach, witaminy K1 rokitnik zawiera więcej niż czarna aronia, jarzębina pospolita, dzika róża czy czarna porzeczka . Niektóre źródła podają, że 25 gram owoców rokitnika zawiera czterokrotną dawkę dzienną witaminy B12 -byłoby to źródło naturalnej, aktywnej witaminy dla wegetarian! ) Rokitnik bogaty jest minerały i składniki tj. flawonoidy, kwasy tłuszczowe ( omega-7 ), karotenoidy, sterole. Sprawdzone, najtańsza wysyłka tutaj: konopiafarmacja.pl

  Odpowiedz
 • Aga(2018-03-14 17:39) Zgłoś naruszenie 10

  Podawanie silnych antybiotyków zwierzętom hodowlanym może być groźne dla człowieka - popdaje brytyjski dziennik „The Independent". Jak informuje TVP Info, "dane statystyczne zebrane przez Agencję wskazują na gwałtowny wzrost liczby zakażeń superbakteriami odpornymi nawet na najnowsze i najsilniejsze antybiotyki – karbapenemy. Organizmy te pojawiły się w 2003 roku i przez pierwszych kilka lat notowano nie więcej niż 5 zakażeń rocznie. W tym roku jest ich już ponad 650. „Odporne gronkowce, salmonella i nowy, groźny szczep e–coli, który obecnie grasuje w Niemczech,to wszystko pochodna stosowania antybiotyków w rolnictwie” – pisze dziennik. Wielka Brytania jest tu szczególnie winna. To jedyny kraj Unii Europejskiej, gdzie rolnik może kupić i podawać zwierzętom antybiotyki bez recepty. Coraz bardziej intensywna hodowla powoduje szybkie przenoszenie się odpornych szczepów między zwierzętami – a poprzez nawóz być może także do roślin. Już 40 lat temu w Londynie ukazał się raport, który przestrzegał przed masowym stosowaniem antybiotyków w hodowli. Teraz nowa generacja supersilnych antybiotyków zrodziła superodporne bakterie mogące zagrozić ludzkości".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane